National Geographic

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kopertina e janarit 1915 e Revistës National Geographic.

National Geographic (dikur National Geographic Magazine, nganjëherë e quajtur NAT GEO) është një revistë mujore amerikane e botuar nga National Geographic Partners.

Revista u themelua në vitin 1888 si një revistë shkencore, 9 muaj pas themelimit të shoqërisë, por tani është një revistë e njohur. Në vitin 1905, ajo filloi të përfshijë fotografi, një stil për të cilin u bë i njohur. Fotot e para me ngjyra u shfaqën në vitet 1910. Gjatë Luftës së Ftohtë, revista u angazhua për të paraqitur një pamje të ekuilibruar të gjeografisë fizike dhe njerëzore të vendeve përtej Perdes së Hekurt. Më vonë, revista u bë e hapur për çështjet mjedisore. Që nga viti 2019, interesi kontrollues është mbajtur nga The Walt Disney Company.

Temat e veçorive në përgjithësi kanë të bëjnë me gjeografinë, historinë, natyrën, shkencën dhe kulturën botërore. Revista është e njohur për pamjen e saj të veçantë: një format me shkëlqim të trashë të lidhur me katrorë me një kufi të verdhë drejtkëndëshe. Shtesat e hartave nga National Geographic Maps përfshihen me abonimet. Është në dispozicion në një botim tradicional të printuar dhe një botim interaktiv në internet.

Që nga viti 1995, revista qarkullonte në mbarë botën në gati 40 botime në gjuhën lokale dhe kishte një tirazh global prej të paktën 6.5 milion në muaj (nga rreth 12 milion në fund të viteve 1980), duke përfshirë 3.5 milion brenda SHBA-së që nga tetori 2022 , faqja e saj në Instagram ka 243 milion ndjekës, shumica e çdo llogarie që nuk i përket një personi të famshëm individual. Që nga viti 2015, revista kishte fituar 25 Çmime të Revistës Kombëtare.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]