Luhansku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Luhansk)
Jump to navigation Jump to search
Luhansku
Луганськ
Qytet
Отель Украина.jpg
Skeda:Ukraina
Population
 • Total425.848
Websitewww.gorod.lugansk.ua

Luhansk (Ukrainisht: Луганськ, ose Lugansk (Rusisht: Луганск) ishte i njohur si Voroshilovgrad (1935-1958 dhe 1970-1990) është qytet në Ukrainë. Që nga viti 2014, Luhanski nuk është nën kontroll të qeverisë së Ukrainës, por është nën kontroll të Republikës së Njerëzve të Luhanskit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2001, shumica e banorëve deklaruan se janë ukrainas me 49.6%, pastaj 47% janë rusë. Sa i përket gjuhës, 85.3% flasin rusisht, 13.7% flasin ukrainisht, 0,2% flasin armenisht dhe 0.1% flasin [[Gjuha bjelloruse|bjellorusisht).

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]