Luhansku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Luhansk
Луганськ
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Flag of Luhansk.svg
Flamuri
Vendndodhja
Luhansk is located in Ukraina
Luhansk
Luhansk

Koordinatat: 48°34′0″V 39°20′0″L / 48.56667°V 39.33333°L / 48.56667; 39.33333

Administrimi
Shteti Flamuri Ukraina
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 257 km2
Lartësia 105 m (m.n.d.)
Popullsia 425,848 banorë
Dendësia 1,802 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1795
Zona Kohore CET UTC+1
Verore CEST UTC+2
Kodi Postal 91000
Prefiksi +380 642
Koordinatat 48° 34′ 0″ Veri

39° 20′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.gorod.lugansk.ua

Luhansk (Ukrainisht: Луганськ, ose Lugansk (Rusisht: Луганск) ishte i njohur si Voroshilovgrad (1935-1958 dhe 1970-1990) është qytet në Ukrainë. Që nga viti 2014, Luhanski nuk është nën kontroll të qeverisë së Ukrainës, por është nën kontroll të Republikës së Njerëzve të Luhanskit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2001, shumica e banorëve deklaruan se janë ukrainas me 49.6%, pastaj 47% janë rusë. Sa i përket gjuhës, 85.3% flasin rusisht, 13.7% flasin ukrainisht, 0,2% flasin armenisht dhe 0.1% flasin [[Gjuha bjelloruse|bjellorusisht).

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]