Lublin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lublin
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Lublinit
POL Lublin flag.svg
Flamuri i Lublinit
Vendndodhja
Lublin is located in Polonia
Lublin
Lublin

Koordinatat: 51°14′53″V 22°34′13″L / 51.24806°V 22.57028°L / 51.24806; 22.57028

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Krzysztof Żuk
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 147 km2
Popullsia 349,103 banorë
Dendësia 2,400 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Para shekullit 12-të
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 20-001 deri 20-999
Prefiksi +48 81
Targa LU
Koordinatat 51° 14′ 53″ Veri

22° 34′ 13″ Lindje

Faqja Zyrtare www.lublin.pl

Lublini është qyteti i nëntë më i madh në Poloni me popullësi të 349,103 më 2011. Lublini ndodhet në lindje të lumit Visla, rreth 270 kilometra në juglindje të Varshavës.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Lublin gjinden gjashtë shkolla të edukimit, përfshirë universitetin Maria Curie-Skłodowska dhe universitetin katolik të Gjon Paulit II.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Побратимские связи г. Бреста. City.brest.by. Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 prill 2009. Marrë më 2010-10-03. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Офіційний сайт міста Івано-Франківська. mvk.if.ua. Marrë më 7 mars 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Portrait of Münster: Die Partnerstädte". Stadt Münster. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2013-05-09. Marrë më 2013-08-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "The Municipality of Lublin City". Um.lublin.eu. 1 tetor 1992. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 prill 2009. Marrë më 2009-05-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Lublin's Partner and Friend Cities Arkivuar 20 korrik 2011 tek Wayback Machine. Retrieved July 2, 2009.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]