Sumy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sumy
Суми
Сумы
Qytet
noform
Pamje nga qendra e qytetit
Stema_figura
Emblema
Flag of Sumy.gif
Flamuri
Vendndodhja
Sumy is located in Ukraina
Sumy
Sumy

Koordinatat: 50°55′0″V 34°45′0″L / 50.91667°V 34.75000°L / 50.91667; 34.75000

Administrimi
Shteti Flamuri Ukraina
Kryetari i Bashkisë Oleksandr Lysenko
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 95,3858 km2
Popullsia 267,633 banorë
Dendësia 28,06 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1652
Kodi Postal 40000-40035
Prefiksi +380 542
Koordinatat 50° 55′ 0″ Veri

34° 45′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.meria.sumy.ua

Sumy (Ukrainisht: Суми; Rusisht: Сумы) është qytet në verilindje të Ukrainës. Qyteti ka pasur 267,633 banorë më 2016.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Summy ndodhet në verilindje të Ukrainës dhe moti është i njëjtë si në Kharkov. Rreshjet mesatare të shiut janë 513 mm dhe më së shumti bie në qershor dhe korrik.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1897 - 70.53% ukrainas, 24.1% rus, 2.6% jehudë, 2.67% të tjerë
  • 1926 - 80.7% ukrainas, 11.8% rus, 5.5% jehud, 2% të tjerë
  • 1959 - 79% ukrainas, 20% rus, 1% të tjerë

Shumica e banorëve janë krishterë, por ka edhe minioritete të vogla jehudë. Prej fillimit të shekullit të 20-të, Sumy ka qenë qendra kishës katolike në Ukrainë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Stadt Celle". www.celle.de. Marrë më 2010-01-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Miasta Partnerskie Lublina" [Lublin - Partnership Cities]. Urząd Miasta Lublin [City of Lublin] (në polonisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 janar 2013. Marrë më 2013-08-07.