Rajoni i Luhanskut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bajraku i rajonit
Rajoni Luhansk

Rajoni i Luhanskut (ukrainisht: Луга́нська о́бласть Luhanska oblast; referuar gjithashtu si Luhanshçina, ukrainisht: Луга́нщина Luhanshchyna) është rajoni (provinca) më lindore e Ukrainës (Donbas). Qendra e saj administrative është Luhansk.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajoni i Luhanskut u krijua në vitin 1938 dhe mbante emrin Voroshilovgrad Oblast (ukrainisht: Ворошиловградська область, deri në vitin 1958 dhe përsëri nga 1970 deri në 1991[1]) për nder të Kliment Voroshilov. Popullsia e saj vlerësohet si 2,121,322 (2021 est. )

Qytetet e rëndësishme brenda rajonit përfshijnë Alchevsk, Antratsyt, Brianka, Kirovsk, Krasnyi Luch, Krasnodon, Lysychansk, Luhansk, Pervomaisk, Rovenky, Rubizhne, Sverdlovsk, Sievierodonetsk dhe Stakhanov.

Lufta në Donbas dhe pushtimi rus pasues i Ukrainës në vitin 2022 ka bërë që 95% [2] e rajonit të jetë nën kontrollin e Republikës Popullore të Luhanskut dhe Rusisë, me qendrën administrative të zhvendosur në Sievierodonetsk, i cili është në vetvete nën rrethimin nga forcat ruse që nga 10 qershor 2022.[3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Про внесення змін і доповнень до Конституції (Основного Закону) Української РСР | від 19.06.1991 № 1213а-XII
  2. ^ "Russian forces have 'upper hand' in Donbas fighting, Ukrainian officials say". the Guardian (në anglisht). 2022-05-26. Marrë më 2022-05-27.
  3. ^ "In Severodonetsk, Petro Poroshenko presented Luhansk RSA Head Hennadiy Moskal". President of Ukraine, official website. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)