Lufta Ruso-Ukrainase

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pushtimi rus i Ukrainës në 2022

Situata ushtarake që nga marsi 2022
  Kontrolluar nga Ukraina
  E pushtuar nga Rusia dhe forcat pro-ruse
Data20 shkurt 2014 – për tani
Vendodhja

Lufta Ruso-Ukrainase (rusisht: Российско-украинская война, ukrainisht: Російсько-українська війна), si dhe agresioni i armatosur rus kundër Ukrainës, dhe Lufta për Pavarësinë e Ukrainës (Ukrainisht: Війна за незалежність України),[1][2][3] janë përdorimi direkt dhe indirekt i forcës së armatosur nga Federata Ruse kundër sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës. Komponentët e hapur të agresionit të armatosur të Rusisë kundër Ukrainës, i cili filloi në 2014, janë:

 • Kapja e Krimesë nga Rusia në shkurt-mars 2014 (me fillimin pasues të pushtimit të përkohshëm të gadishullit nga Rusia më 20 shkurt 2014)
 • Lufta në Ukrainën lindore (Donbas) që nga prilli 2014, e cila filloi me krijimin e të ashtuquajturave "republika popullore" të Donetsk dhe Luhansk nën maskën e fjalimeve "popullore" nga shërbimet speciale të Federatës Ruse.
 • Pushtimi rus i Ukrainës më 24 shkurt 2022, i cili filloi pas një ngritjeje të gjatë ushtarake dhe njohjes nga Rusia të kuazi shteteve terroriste "DPR" dhe "LPR" si entitete shtetërore.

Që nga janari 2021, sipas Kombeve të Bashkuara, numri i përgjithshëm i viktimave në luftë është 13,100-13,300. Kjo përfshin 3,375 viktima civile, afërsisht 4,150 viktima ushtarake ukrainase dhe afërsisht 5,700 militantë pro-rusë. Pothuajse 1.8 milion njerëz janë bërë të zhvendosur. Rusia pushtoi më shumë se 7% të territorit të Ukrainës.

Më 27 janar 2015, Verkhovna Rada e Ukrainës e njohu Federatën Ruse si agresore.

Parakushtet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parakushtet globale dhe arsyet e konfrontimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parakushtet kryesore për konfrontimin midis Rusisë dhe Ukrainës, e cila u përshkallëzua në agresionin e armatosur të Rusisë kundër Ukrainës, janë kriza sistematike e shtetësisë ruse, e shndërruar nga politikanët rusë në përpjekje për të rivendosur Perandorinë Ruse, për të zgjeruar kontrollin mbi një pjesë të botës dhe për të mbajtur botën. hegjemonia e humbur me rënien e Bashkimit Sovjetik rënia ekonomike.[4]

Revolucioni i dinjitetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Euromaidan në Kiev, 27 nëntor 2013

Më 21 nëntor 2013, protestat antiqeveritare filluan në Ukrainë në përgjigje të vendimit të Kabinetit të Ministrave të Ukrainës për të pezulluar përgatitjet për nënshkrimin e Marrëveshjes së Asociimit midis Ukrainës dhe Bashkimit Evropian. Në kuadër të protestave në fund të vitit 2013, në veçanti pati mitingje, demonstrata, greva studentore.

Në përgjithësi, këto protesta kishin për qëllim ruajtjen e kursit gjeopolitik të Ukrainës të vendosur ligjërisht drejt Evropës, që nënkuptonte për Rusinë jo vetëm tërheqjen e mëtejshme të Ukrainës nga kontrolli rus, por edhe garancitë ekonomike, politike dhe, në terma afatgjatë, ushtarake të Ukrainës.

Fitorja e Revolucionit rezultoi në largimin e Presidentit Yanukovych nga pushteti dhe ikjen e tij në Rusi, rivendosjen e kushtetutës së Ukrainës të vitit 2004, shfuqizimin e ligjeve diktatoriale dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme presidenciale. Ndryshimi i qeverisë ka reduktuar në mënyrë dramatike ndikimin e Rusisë në Ukrainë.

Revolucioni i dinjitetit ishte preteksti i përdorur nga Rusia për të nisur agresionin, por nuk ishte shkaku i luftës. Madje, ka versione që shërbimet speciale ruse kanë punuar qëllimisht për të radikalizuar protestat për të shkatërruar shtetësinë ukrainase në përgjithësi, dhe ende kanë përdorur momentin e mungesës së përkohshme të Presidentit dhe zyrtarëve të tjerë të lartë, përfshirë agjencitë e zbatimit të ligjit, për të kapur Krimenë.

Përgatitja e Rusisë për agresion dhe komponentët e agresionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lufta e informacionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parakushti kryesor për konfliktin ishte politika gjithnjë e më armiqësore e Federatës Ruse Putiniste ndaj Ukrainës. Kjo politikë, duke pasur parasysh përmbajtjen e propagandës ruse në media, është bërë thjesht armiqësore vitet e fundit, duke u shndërruar nga propagandë anti-ukrainase në propagandë lufte. Agresiviteti i politikës ruse ndaj Ukrainës rezultoi në viktimat e para nga pala ukrainase edhe gjatë regjimit të kontrolluar nga Rusia. Janukoviç.[5] Për të kundërshtuar ndikimin e propagandës ruse, Komiteti Shtetëror për Transmetimin e Televizionit dhe Radios së Ukrainës në verën e vitit 2014 filloi të luftojë kundër materialeve separatiste dhe antishtetërore në media.

Lufta ligjore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një nga aspektet e përgatitjes së Rusisë për agresion ishte konfrontimi ligjor midis Rusisë dhe Ukrainës. Mbështetja ligjore dhe ligjore e konfrontimit nga ana e Rusisë u krye në nivelin më të lartë legjislativ duke miratuar disa rezoluta për çështje që lejuan më efektivët, nga këndvështrimi i politikës ruse, të ndihmonin në zgjidhjen e problemit të rimarrjes së kontrollit mbi Ukrainë. Ndër çështje të tilla, më të zhvilluarat ishin statusi ligjor i Krimesë, niveli i bashkëpunimit të Ukrainës me NATO-n dhe statusi i gjuhës ruse në Ukrainë.

Lufta ekonomike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parakushti për fillimin e agresionit të armatosur kundër Ukrainës ishte gjakderdhja ekonomike e Ukrainës, e cila u krye nga presioni i drejtpërdrejtë ekonomik përmes konfrontimeve tregtare dhe tarifore, bllokimi i tregtisë ukrainase, bllokimi i furnizimeve me gaz etj. Në të njëjtën kohë, gjakderdhja ekonomike e Ukrainës ndodhi shpesh në mungesë të opozitës efektive apo edhe mbështetjes së drejtpërdrejtë nga politikanët ukrainas. Si shembull, nënshkrimi i një marrëveshjeje për gazin nga Julia Tymoshenko, e cila ishte jashtëzakonisht e pafavorshme për Ukrainën, u prezantua si një arritje e rëndësishme politike e Kabinetit të Ministrave të kryesuar prej saj.

Lufta ekonomike kundër Ukrainës u drejtua kryesisht kundër ekonomive të Ukrainës lindore dhe jugore, të cilat për shkak të disa veçorive vareshin nga Federata Ruse, veçanërisht si marrës i lëndëve të para dhe energjisë nga Rusia dhe si treg për një pjesë të konsiderueshme të saj. produkteve.

Kisha Ortodokse Ruse në luftë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa më e madhe e popullsisë rusisht-folëse në Ukrainën lindore, ndikimi i fortë i medias ruse dhe kishës ruse, dhe natyra hibride e luftës së Rusisë kundër Ukrainës kanë çuar në përfshirjen e drejtpërdrejtë dhe të tërthortë të Kishës Ortodokse Ruse në agresionin e armatosur kundër Ukrainës. Ndër përfshirjet indirekte të ROC në agresionin kundër Ukrainës është mesazhi i Patriarkut të Moskës Kirill drejtuar Patriarkut Bartolomeu të Konstandinopojës, në të cilin Patriarku Kirill deklaroi se që nga Maidan, "skizmatikët" (dmth UOC-PK ) dhe uniatët "kërkuan hapur për çrrënjosjen e në Ukrainë, dhe "me fillimin e armiqësive, uniatët dhe skizmatikët, duke marrë armë, nën maskën e një operacioni anti-terrorist filluan të kryejnë agresion të drejtpërdrejtë kundër klerit të Kishës Ortodokse Ukrainase kanonike në lindje".[6][7]

Përveç përfshirjes indirekte të kishës, u regjistruan edhe faktet e pjesëmarrjes së saj të drejtpërdrejtë në agresion. Në veçanti, u zbulua se disa grupe terroriste në Rusi ishin të përqendruara në kisha, dhe disa "etër të shenjtë" ishin të përfshirë drejtpërdrejt në armiqësitë kundër Ukrainës.

Nëse do të kishte një kishë në Ukrainë, nuk do të kishte luftë, sepse Putini nuk do të kishte mbështetje në Ukrainë. Tani ai e ka atë - Patriarkana e Moskës. Kleri dhe besimtarët e Patriarkanës së Moskës, separatistët dhe agresorët ndihmojnë jo vetëm me fjalë, por edhe me vepra.

— [8]

Kronologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

“Mbështetje legjislative” e agresionit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushtarë të armatosur pa shenja identifikimi në territorin e aeroportit Simferopol

Më 1 mars 2014, Këshilli i Federatës së Federatës Ruse mbështeti kërkesën e Presidentit rus Vladimir Putin për lejimin e përdorimit të Forcave të Armatosura të Federatës Ruse në territorin e Ukrainës. [9] Në lidhje me agresionin rus, Këshilli Kombëtar i Sigurisë dhe Mbrojtjes së Ukrainës vendosi të sjellë Forcat e Armatosura të Ukrainës në gatishmëri të plotë luftarake dhe zhvilloi një "plan të detajuar veprimi në rast të agresionit të drejtpërdrejtë ushtarak nga Federata Ruse".[10]

Pushtimi i Krimesë (22 shkurt - 18 mars 2014)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fjalimet pro-ruse në Ukrainën lindore dhe jugore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Початок антитерористичної операції[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ecuria e përballjes në 2016-2020[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Incident në ngushticën e Kerçit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 nëntor 2018, u zhvillua Beteja e Ngushticës së Kerçit, në të cilën MBACs Berdyansk, Nikopol dhe rimorkiatori i bastisjes Yani Kapu kryen një kalim të planifikuar nga porti i Odessa në portin e Mariupol në Detin Azov. Rimorkiatori Yani Kapu u godit nga anija kufitare ruse Don. Më pas, kur u larguan nga zona 12 milje, anijet e FSB të Federatës Ruse hapën zjarr ndaj një grupi anijesh të Forcave Detare të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Përshkallëzimi i agresionit rus[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 shkurt 2022, Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për 30 ditë për të gjithë Ukrainën, me përjashtim të rajoneve Donetsk dhe Luhansk, të cilat janë në gjendje të jashtëzakonshme që nga viti 2014.[11]

Pushtimi 2022[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 21 shkurt 2022, dekreti i Vladimir Putin njohu kuazi-shtetet terroriste "DPR" dhe "LPR" si entitete shtetërore të pavarura, prezantoi zyrtarisht ushtrinë e rregullt në territorin e Ukrainës dhe nënshkroi Traktatin e Miqësisë, Bashkëpunimit dhe Ndihmës së Ndërsjellë me të ashtuquajturat DPR dhe LPR.

Më 21 shkurt 2022, dekreti i Vladimir Putin njohu kuazi-shtetet terroriste "DPR" dhe "LPR" si entitete shtetërore të pavarura, prezantoi zyrtarisht ushtrinë e rregullt në territorin e Ukrainës dhe nënshkroi Traktatin e Miqësisë, Bashkëpunimit dhe Ndihmës së Ndërsjellë me të ashtuquajturat DPR dhe LPR.

24 shkurt 2022 rreth orës 5. Në mëngjes Vladimir Putin i shpalli luftë Ukrainës. Në të njëjtën kohë, trupat ruse filluan granatimet intensive të njësive të Forcave të Armatosura të Ukrainëslindje, kaluan kufirin verilindor dhe hodhën raketa dhe bomba në fusha ajrore dhe depo armësh pothuajse në të gjithë Ukrainën. Verkhovna Rada e Ukrainës miratoi njëzëri vendosjen e ligjit ushtarak.[12] Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në të gjithë Ukrainën shumicën e ditës. [13] Infrastruktura e TIK-ut në Ukrainë është përkeqësuar si rezultat i sulmeve kibernetike dhe bombardimeve nga ushtria ruse.[14][15] Disa qytete dhe ndërtesa ukrainase u pushtuan, duke përfshirë termocentralin bërthamor të Çernobilit.[16][17][18] Megjithatë, sipas një përfaqësuesi të mbrojtjes amerikane, ushtria ruse "po përballet me rezistencë më të madhe" (veçanërisht në drejtim të Kievit), "seç pritej".[19] Që nga fillimi, pra më 24 shkurt 2022, 7.59 milionë refugjatë ukrainas erdhën në Poloni, kryesisht gra dhe fëmijë. Megjithatë, disa prej tyre tashmë janë kthyer në vendlindje. Ky është informacioni i marrë nga Roja Kufitare, i cili ndihmon në lehtësimin e të gjithë procesit.[1]

Reagimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reagimi ndërkombëtar ndaj agresionit të armatosur rus[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tetor 2021, Samiti Ukrainë-BE konfirmoi se do të vazhdonte ta quante Rusinë agresore për veprimet e saj kundër Ukrainës dhe se Rusia ishte përgjegjëse për ngjarjet në Donbas dhe prishjen e armëpushimit. Palët theksuan rëndësinë e zbatimit të plotë të marrëveshjeve të Minskut, duke theksuar "përgjegjësinë e Rusisë si palë në konflikt".[20]

Lëvizja vullnetare në Ukrainë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me fillimin e luftës, ushtria ukrainase nuk ishte e furnizuar keq, pa ushqim dhe uniformë. Si rezultat, një lëvizje e fuqishme vullnetare u shfaq në Ukrainë, e cila filloi të ofrojë ndihmë të ndryshme për ushtrinë - nga produktet dhe ilaçet te pajisjet e shtrenjta ( imazhe termike, pamje, mjete ajrore pa pilot, ekrane kundër grumbullimit, etj.). Vullnetarë të tjerë ofrojnë ndihmë mjekësore për viktimat, mbështetje për personat e zhvendosur, kërkimin e personave të zhdukur dhe punojnë për lirimin e të burgosurve . Grupet e mëdha vullnetare zakonisht punojnë në bazë të financimit të shumtë, dhe disa prej tyre kanë arritur standarde të transparencës që i tejkalojnë standardet shtetërore. Organizatat vullnetare veprojnë në të gjitha qytetet e mëdha dhe shumë vendbanime të tjera të kontrolluara nga Ukraina; Mbështetje e konsiderueshme ofrohet edhe nga diaspora ukrainase.

Sanksionet kundër Rusisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekti i murit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për të rritur nivelin e sigurisë në kufirin tokësor midis Ukrainës dhe Federatës Ruse, më 3 shtator 2014, Kryeministri i Ukrainës Arseniy Yatsenyuk prezantoi projektin e fortifikimit "Muri" (Muri Evropian). Më 10 shtator, projekti u miratua nga Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko. Projekti parashikon ndërtimin e 2 linjave mbrojtëse, rreth 1500 km llogore dhe kalimesh, më shumë se 8000 llogore për pajisje, më shumë se 4000 gropa dhe një barrierë jo shpërthyese 60 kilometra. Në lidhje me kontrollin e një pjese të territorit kufitar të Ukrainës nga formacionet ilegale të armatosura pro-ruse dhe trupat ruse, projekti zbatohet në dy faza: në fazën e parë ndërtimi i fortifikimeve në kufirin ukrainas-rus në Chernihiv, Sumy dhe rajonet e Kharkiv ; në të dytën - në rajonet e Luhansk dhe Donetsk. Që nga 1 tetori, sipas Shërbimit Shtetëror të Rojës Kufitare të Ukrainës, është duke u zbatuar faza e parë e projektit të Murit.[21][22][23][24][25]

Pasojat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viktimat njerëzore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mjeti ajror pa pilot PD-1, i krijuar në Ukrainë me ndihmën e vullnetarëve

Që nga 31 janari 2021, sipas Zyrës së Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, numri i përgjithshëm i viktimave është 42-44 mijë njerëz, nga të cilët 13,100-13,300 vdiqën dhe 29,500-33,500 u plagosën. Ky numër përfshin 3,375 civilë. të vrarë dhe 7.000-9.000 të plagosur, rreth 4.150 të vrarë dhe 9.700-10.700 të plagosur ushtarakë ukrainas dhe rreth 5.700 të vrarë dhe 12.700-13.700 të plagosur militantë pro-rusë.[26] Ndër të vdekurit janë të vrarët drejtpërdrejt nga armiqësitë dhe si rezultat i përdorimit të pakujdesshëm të armëve dhe eksplozivëve, aksidenteve rrugore, sëmundjeve gjatë shërbimit në zonën e konfliktit, si dhe vrasjeve dhe vetëvrasjeve.

Sipas Librit të Përkujtimit të të rënëve për Ukrainën, që nga 2 nëntori 2021, u vranë 4,480 ushtarakë ukrainas.

Pushtimi i territoreve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2019, Rusia ka pushtuar rreth 7 % e territorit të Ukrainës.[27][28]

Pasojat mjedisore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është tema më pak e studiuar sot. Megjithatë, ka më shumë se një mijë burime të rrezatimit jonizues (IRS) në Krime dhe në pjesën e okupuar të Donbas.

Karakteristikat e situatës nga SNRCU: "Në territorin e Ukrainës që nga viti 2014 kishte 11.784 burime radionuklide të rrezatimit jonizues. Para aneksimit të paligjshëm të saj nga Federata Ruse, 296 prej tyre ishin në Republikën Autonome të Krimesë. Si rezultat i agresionit ushtarak nga Federata Ruse dhe armiqësive në Ukrainën lindore, në mungesë të kontrollit rregullator shtetëror për sigurinë bërthamore dhe rrezatuese, 73 subjekte ekonomike që përdorin 1192 njësi radionuklide të mbyllura IRS u gjendën në territorin e ORDLO. Që nga shtatori 2014 Në pjesën e pushtuar të rajonit të Donetskut kishte 914 IRS radionuklide, në rrethet e pakontrolluara të rajonit të Luhansk - 278 IRS radionuklide… ».[29]

Ekziston rreziku i katastrofës ekologjike në Donbas si rezultat i përmbytjes së minierës Young Communard (Yunkom) (këtu 1979 Një test i përdorimit të një shpërthimi bërthamor për nevojat e industrisë së qymyrit u zhvillua në vitin 2006)[30], i shkaktuar nga agresioni i armatosur i Federatës Ruse, i cili do të jetë një katastrofë mjedisore për të gjithë Evropën.[31][32]

Në mënyrë paradoksale, IAEA vazhdon t'i përmbahet qëndrimit që Ukraina (sipas rezolutës së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së № 68/262, i cili njeh sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës) duhet të sigurojë sigurinë e të gjitha objekteve dhe materialeve bërthamore në territorin e saj në përputhje me Marrëveshjen midis Ukrainës dhe IAEA. Prandaj, Ukraina është përgjegjëse para IAEA edhe për ato objekte bërthamore të vendosura në territorin e aneksuar ilegalisht të ARC dhe territoret e pushtuara të rajoneve Donetsk dhe Luhansk, pavarësisht mungesës së aksesit të specialistëve ukrainas në objekte të tilla.[33]

Gjithashtu, rrezik mjedisor paraqesin vendimet jokompetente të administratës së pushtimit për mbylljen e minierave pa marrë parasysh rrezikun e hyrjes së ujit të minierave në akuiferë dhe mbi një sërë objektesh depozitimi (deponi) të substancave shumë toksike. “Para fillimit të konfliktit ushtarak në Donbas kishte 4240 objekte potencialisht të rrezikshme (PNO), duke përfshirë 227 miniera, 174 objekte hidraulike, 784 stacione karburanti, 15 gurore, 13 stacione hekurudhore, 128 ura dhe mbikalime, 18 tubacione kryesore, 4 naftë. fusha. 2160 objekte kishin statusin e eksplozivit, 24 - rrezatimi, 1320 - zjarr-, 176 - hidrodinamik, 34 - biologjikisht dhe 334 - kimikisht i rrezikshëm. Sot, ekspertët kanë identifikuar 176 PNO, 99 prej të cilave ndodhen në territorin e pakontrolluar”.[34][35][36]

Vlerësimet dhe klasifikimi i luftës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 27 janar 2015, Verkhovna Rada e Ukrainës në rezolutën e saj u bëri thirrje organizatave ndërkombëtare që ta njohin Rusinë si një vend agresor, duke vënë në dukje vazhdimin e agresionit ushtarak kundër Ukrainës nga Federata Ruse.[37]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "«Втрати росіян колосальні. Вони намагаються взяти нас кількістю», – Зеленський - ZAXID.NET". zaxid.net. Marrë më 2022-03-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Шевчук, Юрій. "Про війну і потребу нової мови". Радіо Свобода (në ukrainisht). Marrë më 2022-03-12.
 3. ^ "Народна війна за незалежність". Історична правда. Marrë më 2022-03-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Український вектор геополітики Росії: Передумови війни. Частина 2". Arkivuar nga origjinali më 7 листопада 2017. Marrë më 4 листопада 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 5. ^ Див.: Євромайдан
 6. ^ "Святейший Патриарх Кирилл призвал Предстоятелей Поместных Церквей возвысить голос в защиту православных христиан востока Украины". Arkivuar nga origjinali më 9 квітня 2016. Marrë më 23 грудня 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 7. ^ "РПЦ замітає в Інтернеті сліди вчорашнього скандального листа свого патріарха". Arkivuar nga origjinali më 30 червня 2017. Marrë më 23 грудня 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 8. ^ "Якби не УПЦ МП, в Україні не було б війни — Філарет". Суспільство (në ukrainisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-01-17. Marrë më 2019-03-20.
 9. ^ Росія оголосила Україні війну Gabim te stampa Webarchive: Mungon adresa e arkivimit. // Українська правда. — Субота, 01 березня 2014, 17:23.
 10. ^ "Турчинов доручив привести ЗСУ у повну бойову готовність". Arkivuar nga origjinali më 27 червня 2014. Marrë më 11 липня 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 11. ^ "kraine announces nationwide state of emergency as Russia troops build near border". abcNEWS. abcNEWS. Marrë më 24 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Zelensky introduces martial law in Ukraine as sirens blare in Kyiv – video". The Guardian. The Guardian. Marrë më 24 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Hear air raid sirens go off in Ukraine's capital". CNN. CNN. Marrë më 24 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Real-time impact of Russian bombardments on Ukraine's internet space". twitter. Monash IP Observatory. Marrë më 24 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Reuters (2022-02-24). "Ukraine computers hit by data-wiping software as Russia launched invasion". Reuters (në anglisht). Marrë më 2022-02-24. {{cite news}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)
 16. ^ "Zelenskiy Says Russian Forces Trying To Take Over Chernobyl Nuclear Power Plant". RadioFreeEurope/RadioLiberty (në anglisht). Marrë më 2022-02-24.
 17. ^ "Fighting breaks out near Chernobyl, says Ukrainian president". The Independent (në anglisht). 2022-02-24. Marrë më 2022-02-24.
 18. ^ CNN, Aditi Sangal, Meg Wagner, Adrienne Vogt, Melissa Macaya, Rob Picheta, Lauren Said-Moorhouse, Ed Upright and Maureen Chowdhury (2022-02-24). "Russian troops seize Chernobyl nuclear power plant, Ukrainian official says". CNN (në anglisht). Marrë më 2022-02-24. {{cite web}}: |last= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 19. ^ Kaufman, Ellie. "Russians "meeting more resistance" in advance towards Kyiv "than they expected," US defense official says". CNN. CNN. Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2022. Marrë më 25 shkurt 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Саміт Україна-ЄС підтвердив, що вважає Росію агресором". www.eurointegration.com.ua (në ukrainisht). Arkivuar nga origjinali më 2021-11-13. Marrë më 2021-11-13.
 21. ^ "Арсеній Яценюк представив План дій «Відновлення України»". КМУ. Департамент інформації та комунікацій з громадськістю. 2014-09-03. Arkivuar nga origjinali më 2014-09-07. Marrë më 2014-09-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |website= (Ndihmë!)
 22. ^ "Український уряд розглядає проект «Стіна»". BBC. Українська служба. 2014-09-05. Arkivuar nga origjinali më 2014-09-06. Marrë më 2014-09-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |website= (Ndihmë!)
 23. ^ "Виконання проекту облаштування кордону «Стіна» здійснюватимуть в два етапи". КМУ. Департамент інформації та комунікацій з громадськістю. 2014-09-05. Arkivuar nga origjinali më 2014-09-07. Marrë më 2014-09-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |website= (Ndihmë!)
 24. ^ "«Стіну» з Росією будують у Чернігівській, Сумській і Харківській областях". Arkivuar nga origjinali më 4 березня 2016. Marrë më 31 серпня 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 25. ^ "Україна почала зводити оборонну стіну на кордоні з Росією (ПРОЕКТ)". Arkivuar nga origjinali më 4 березня 2016. Marrë më 31 серпня 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 26. ^ "ООН підрахувала кількість жертв бойових дій на Донбасі". Радіо Свобода (në ukrainisht). Arkivuar nga origjinali më 2021-02-24. Marrë më 2021-02-25.
 27. ^ "Росія окупувала 7% території України - Президент". www.ukrinform.ua (në ukrainisht). Arkivuar nga origjinali më 2021-05-08. Marrë më 2021-02-22.
 28. ^ "Від російської агресії в Україні загинули майже 10 тис. громадян України – МЗС". dt.ua. 21.02.2017. Arkivuar nga origjinali më 21.02.2017. Marrë më 21.02.2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date=, |date=, dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 29. ^ "/ «Дзеркало тижня» Випуск № 15, 21 квітня-27 квітня 2018 р. / Мутації небезпеки, або Радіаційні загрози окупованих територій". Arkivuar nga origjinali më 27 листопада 2021. Marrë më 2 вересня 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 30. ^ Гірнича енциклопедія
 31. ^ "/ «Дзеркало тижня» Випуск № 15, 21 квітня-27 квітня 2018 р. / Мутації небезпеки, або Радіаційні загрози окупованих територій". Arkivuar nga origjinali më 27 листопада 2021. Marrë më 2 вересня 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 32. ^ "/ А.Акаков. «Дзеркало тижня», Випуск № 32, 1 вересня-7 вересня 2018. / Mayday! Донбас: загроза екологічної катастрофи у центрі Європи". Arkivuar nga origjinali më 1 вересня 2018. Marrë më 2 вересня 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 33. ^ "/ «Дзеркало тижня» Випуск № 15, 21 квітня-27 квітня 2018 р. / Мутації небезпеки, або Радіаційні загрози окупованих територій". Arkivuar nga origjinali më 27 листопада 2021. Marrë më 2 вересня 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 34. ^ "Екологічний аспект реінтеграції окупованих районів Донецької та Луганської областей" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 листопада 2021. Marrë më 27 листопада 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 35. ^ "ОЦІНКА ЕКОЛОГІЧНОЇ ШКОДИ ТА ПРІОРИТЕТИ ВІДНОВЛЕННЯ ДОВКІЛЛЯ НА СХОДІ УКРАЇНИ". Arkivuar nga origjinali më 29 січня 2018. Marrë më 2 вересня 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 36. ^ "что происходит с экологией на неподконтрольном Донбассе". Arkivuar nga origjinali më 12 вересня 2018. Marrë më 12 вересня 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)
 37. ^ "Постанова Верховної Ради України. Про Звернення Верховної Ради України до Організації Об'єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання Російської Федерації державою-агресором. № 129-19 від 27.01.2015". Arkivuar nga origjinali më 01.02.2015. Marrë më 28.01.2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |archive-date= (Ndihmë!)