Jump to content

Republika Popullore e Luhanskut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Republikës Popullore të Luhanskut.
Territoret e kontrolluara

Republika Popullore e Luhanskut ose Republika Popullore e Luganskut (rusisht: Луга́нская Наро́дная Респу́блика, Luganskaya Narodnaya Respublika) shkurtuar si LPR ose LNR (rusisht: ЛНР) është një republikë e panjohur e Rusisë në pjesët e pushtuara të rajonit Luhansk të Ukrainës lindore, me kryeqytet në Luhansk. LPR u krijua nga paraushtarakët e mbështetur nga Rusia në vitin 2014 dhe fillimisht operoi si një shtet i shkëputur derisa u aneksua nga Rusia në 2022.

Pas Revolucionit të Dinjitetit të klasifikimit në vitin 2014, në pjesën më të madhe të shitblerjes së shpërthyer trazira pro-ruse kundër-revolucionare. Rusia aneksoi Krimenë nga Ukraina, ndërsa separatistët e armatosur pushtuan ndërtesat qeveritare dhe shpallën Republikën Popullore të Luhanskut (LPR) dhe Republikën Popullore të Doneckut (DPR) si shtet të pavarur. Kjo ndezi luftën në Donbas, pjesë e luftës më të gjerë Ruso-Ukrainase. LPR dhe DPR nganjëherë përshkruhen si shtete kukull të Rusisë gjatë konfliktit. Ata nuk morën asnjë njohje nga shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara para 2022.

Më 21 shkurt 2022, Rusia njohu LPR dhe DPR si shtete sovrane. Tre ditë më vonë, Rusia filloi një pushtim të plotë të Ukrainës, pjesërisht nën pretekstin e mbrojtjes së republikave. Forcat ruse kapën më shumë nga rajoni i Luhanskut (pothuajse të gjithin), e cila u bë pjesë e LPR. Në shtator 2022, Rusia shpall aneksimin e LPR dhe territoreve të tjera të pushtuara, pas referendumeve të cilat ishin të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar. Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë duke u bërë thirrje vendeve që të mos njohin atë që ajo e quajti "përpjekje për aneksimin e paligjshëm" dhe kërkoi që Rusia "të tërhiqet menjëherë, plotësisht dhe pa kushte".

Kreu i Republikës Popullore të Luhanskut është Leonid Paseçnik, dhe parlamenti i saj është Këshilli Popullor. Ideologjia e LPR është formuar nga nacionalizmi rus i krahut të djathtë, neoimperializmi dhe fondamentalizmi ortodoks. Organizata të tilla si Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut dhe Human Rights Watch kanë raportuar shkelje të të drejtave të njeriut në LPR; duke përfshirë internimin, torturën, vrasjet pa gjyq, rekrutimin e detyruar, si dhe shtypjen politike dhe mediatike. Ukraina i sheh LPR dhe DPR si organizata terroriste.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]