Pushtimi rus i Ukrainës në 2022

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pushtimi rus i Ukrainës në 2022
Pjesë e Luftës Ruso-Ukrainase

Situata ushtarake që nga 18 maj 2024
  E kontrolluar nga Ukraina   E kontrolluar nga Rusia
Data24 shkurt 2022 (2022-02-24) – tani
Vendodhja
Gjendja Në vazhdim
Ndryshimet
territoriale
Aneksimi rus i Doneckut, Khersonit, Luhanskut and Zaporizhzhiës
Palët pjesëmarrëse
Flamuri Ukraina
Komandantët dhe udhëheqësit
Fuqia ushtarake
Flamuri Rusia: ~175,000–190,000
Flamuri Donecku: ~20,000
Flamuri Luhansku ~14,000
Flamuri Ukraina:
196,600 (forcat e armatosura)
102,000 (paraushtarake)
Viktimat dhe humbjet
Raportet ndryshojnë shumë.


Më 24 shkurt 2022, Rusia filloi një pushtim në shkallë të gjerë të Ukrainës, fqinjit të saj në jugperëndim, duke shënuar një përshkallëzim të madh të luftës ruso-ukrainase në vazhdim që filloi në vitin 2014. Pushtimi u parapri nga një ngritje e zgjatur ushtarake ruse dhe kriza që filloi në fillim të vitit 2021, gjatë së cilës presidenti rus Vladimir Putin kritikoi zgjerimin e NATO-s pas vitit 1997 si një kërcënim sigurie, kërkoi që Ukraina të ndalohej ligjërisht të bashkohej me aleancën ushtarake dhe të përkrahte pikëpamjet irredentiste.[3] Ditë përpara pushtimit, Rusia njohu zyrtarisht dy shtete të vetëshpallura brenda kufijve të Ukrainës: Republikën Popullore të Donetskut dhe Republikën Popullore të Luhanskut. Më 21 shkurt, Forcat e Armatosura Ruse hynë në rajonin e DonbasitUkrainën lindore. Më 22 shkurt, Këshilli i Federatës Ruse autorizoi njëzëri Putinin të përdorte forcën ushtarake jashtë Rusisë.

Rreth orës 05:00 EET (UTC+2) më 24 shkurt, Putin njoftoi një "operacion special ushtarak" në Ukrainën lindore; minuta më vonë, sulmet me raketa filluan në vende në të gjithë Ukrainën, duke përfshirë kryeqytetin, Kiev. Shërbimi Kufitar i Ukrainës deklaroi se pikat e saj kufitare me Rusinë dhe Bjellorusinë u sulmuan.[4][5] Dy orë më vonë, forcat tokësore ruse hynë në vend. Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski u përgjigj duke miratuar ligjin ushtarak, duke ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Rusinë dhe duke shpallur mobilizim të përgjithshëm. Pushtimi mori një dënim të gjerë ndërkombëtar, duke përfshirë vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, ndërsa protestat kundër luftës në Rusi u pritën me arrestime masive.[6][7]

Trupat ruse u tërhoqën nga fronti verior deri në prill 2022, pasi u përballën me sfida logjistike dhe rezistencë të ashpër ukrainase. Në frontet jugore dhe juglindore, Rusia pushtoi Khersonin në mars dhe Mariupolin në maj pas një rrethimi shkatërrues . Rusia nisi një ofensivë të përtërirë në Donbas dhe vazhdoi të bombardojë objektiva ushtarake dhe civile larg vijës së frontit, duke përfshirë rrjetin energjitik gjatë dimrit. Në fund të vitit 2022, Ukraina nisi kundërsulme të suksesshme në jug dhe lindje . Menjëherë pas kësaj, Rusia njoftoi aneksimin e paligjshëm të katër rajoneve pjesërisht të pushtuara. Në nëntor, Ukraina rimori pjesë të Kherson Oblast, duke përfshirë vetë qytetin e Kherson. Në qershor 2023, Ukraina nisi një tjetër kundërofensivë në juglindje.

Prapavija[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik në vitin 1991, Ukraina dhe Rusia vazhduan të mbanin lidhje të ngushta. Në vitin 1994, Ukraina ra dakord të braktiste arsenalin e saj bërthamor dhe nënshkroi Memorandumin e Budapestit mbi Garancitë e Sigurisë me kusht që Rusia, Mbretëria e Bashkuar (MB) dhe Shtetet e Bashkuara (SHBA) të jepnin garanci kundër kërcënimeve ose përdorimit të forcës kundër territorit, integritetin apo pavarësinë politike të Ukrainës. Pesë vjet më vonë, Rusia ishte një nga nënshkruesit e Kartës për Sigurinë Evropiane, e cila "ripohoi të drejtën e natyrshme të çdo shteti pjesëmarrës për të qenë i lirë të zgjedhë ose të ndryshojë marrëveshjet e tij të sigurisë, duke përfshirë traktatet e aleancës, ndërsa ato zhvillohen".

Në vitin 2004, Viktor Janukoviç, atëherë kryeministër, u shpall fitues i zgjedhjeve presidenciale, të cilat ishin manipuluar kryesisht sipas një vendimi të Gjykatës Supreme të Ukrainës.[8] Rezultatet shkaktuan një protestë publike në mbështetje të kandidatit të opozitës, Viktor Jushçenko, i cili sfidoi rezultatin. Gjatë muajve të trazuar të revolucionit, kandidati Jushçenko u sëmur rëndë dhe shpejt u zbulua nga grupe të shumta mjekësh të pavarur se ishte helmuar nga dioksina TCDD.[9][10] Jushçenko dyshonte fuqishëm për përfshirjen ruse në helmimin e tij. E gjithë kjo përfundimisht rezultoi në Revolucionin paqësor Portokalli, duke sjellë në pushtet Jushçenkon dhe Julia Timoshenkon, ndërkohë që hodhi Janukoviçin në opozitë.[11]

Në vitin 2008, presidenti rus Vladimir Putin foli kundër anëtarësimit të mundshëm të Ukrainës në NATO.[12][13] Në vitin 2009, analisti rumun Iulian Chifu dhe bashkëautorët e tij menduan se në lidhje me Ukrainën, Rusia ka ndjekur një version të përditësuar të Doktrinës Brezhnev, një politikë e Luftës së Ftohtë të ndërhyrjes sovjetike në vendet e sferës së ndikimit sovjetik gjatë fundit të viteve 1980. dhe fillimi i viteve 1990.[14]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Republika Popullore e Donetskut dhe Republika Popullore e Luhanskut janë shtete separatiste që shpallën pavarësinë e tyre në maj 2014. Ata morën njohje ndërkombëtare nga njëra-tjetra, Rusia, disa shtete anëtare të OKB-së dhe shtete të njohura pjesërisht. Më 30 shtator 2022, Rusia aneksoi zyrtarisht të dy shtetet, duke pretenduar territorin e saj.
 2. ^ Jashtë Ukrainës, ka pasur përhapje në qytetet ruse të Millerovos, Belgorod, Klimovos, dhe Otradnis në rrethin Belgorodsky të Belgorod Oblast.[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "В Белгородском районе сообщили, что село Отрадное обстреляли с территории Украины" [In the Belgorod region reported that the village of Otradnoe was fired from the territory of Ukraine]. TASS (në rusisht). 24 prill 2022.
 2. ^ "В поле у села Отрадное в Белгородской области прилетел снаряд со стороны Украины" [A shell from Ukraine landed in a field near the village of Otradnoe in the Belgorod region]. Kommersant (në rusisht). 24 prill 2022.
 3. ^ "Russia's invasion of Ukraine". The Economist (në anglisht). 26 shkurt 2022. Marrë më 26 shkurt 2022.
 4. ^ "Russia attacks Ukraine". CNN (në anglisht). 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022.
 5. ^ "Украинские пограничники сообщили об атаке границы со стороны России и Белоруссии" (në rusisht). Interfax. 24 shkurt 2022. Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022.
 6. ^ Morin, Rebecca (24 shkurt 2022). "World leaders condemn Russian invasion of Ukraine; EU promises 'harshest' sanctions – live updates". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022.
 7. ^ Stewart, Briar; Seminoff, Corinne; Kozlov, Dmitry (24 shkurt 2022). "More than 1,700 people detained in widespread Russian protests against Ukraine invasion". CBC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shkurt 2022. Marrë më 24 shkurt 2022.
 8. ^ "The Supreme Court findings" (në ukrainisht). Supreme Court of Ukraine. 3 dhjetor 2004. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2013. Marrë më 7 korrik 2008.
 9. ^ "Yushchenko: 'Live And Carry On'". CBS News (në anglisht). 30 janar 2005. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2012. Marrë më 17 prill 2020.
 10. ^ "Study: Dioxin that poisoned Yushchenko made in lab". Kyiv Post (në anglisht). London. Associated Press. 5 gusht 2009. Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2022. Marrë më 29 janar 2022.
 11. ^ "Ukraine-Independent Ukraine". Encyclopædia Britannica (fee required) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2008. Marrë më 14 janar 2008.
 12. ^ Harding, Luke; Borger, Julian; Chrisafis, Angelique (2 prill 2008). "Bush-Putin row grows as pact pushes east". The Guardian (në anglisht). Moskë; Bukuresht; Paris. Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2022. Marrë më 15 shkurt 2022.
 13. ^ Dawar, Anil (4 prill 2008). "Putin warns Nato over expansion". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2022. Marrë më 15 shkurt 2022.
 14. ^ Chifu, Iulian; Nantoi, Oazu; Sushko, Oleksandr (2009). "Russia–Georgia War of August 2008: Ukrainian Approach" (PDF). The Russian Georgian War: A trilateral cognitive institutional approach of the crisis decision-making process (në anglisht). Bukuresht: Editura Curtea Veche. fq. 181. ISBN 978-973-1983-19-6. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 30 shtator 2018. Marrë më 21 shkurt 2016.