Jump to content

Julia Timoshenko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yulia Tymoshenko
Юлія Тимошенко
Kryeministre e Ukrainës
Në detyrë
18 dhjetor 2007 – 4 mars 2010
Paraprirë ngaViktor Janukoviq
Pasuar ngaOleksandr Turchynov (Acting)
PresidentiViktor Yushchenko
Në detyrë
24 janar 2005 – 8 shtator 2005
Zv/kryeministre e Ukrainës për Energji dhe Miniera
Në detyrë
30 dhjetor 1999 – 19 janar 2001
Paraprirë ngaAleksey Sheberstov (Energy)[1]
Të dhëna vetjake
U lind më
Yulia Volodymyrivna Hrihyan

Gabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data
Dnipropetrovsk, Dnipropetrovsk Oblast, Ukrainian SSR, USSR
Partia politikeHromada (1997–1999)
Fatherland (from 1999)
Lidhjet e tjera
politike
Yulia Tymoshenko Bloc (2001–2012)
Dictatorship Resistance Committee (2011–2014)
Bashkjetuesja/et
(m. 1979)
FëmijëtEugenia
ArsimimiNational Mining University of Ukraine
Dnipropetrovsk National University
Kyiv National Economic University
Faqja në rrjetOfficial website
Party website

Julia Volodimirivna Timoshenko (ukrainisht: Ю́лія Володи́мирівна Тимоше́нкоe , Stampa:IPA-uk; lindur Hrihyan, Грігян,[2] 27 nëntor 1960) është një politikane ukrainase.

Ajo është liderja e Unionit Pan-Ukrainas "Atdheu". Ajo është për integrimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian dhe fuqimisht kundërshton anëtarësimin e Ukrainës në Unionin Doganor Euroaziatik. Ajo mbështet anëtarësimin e Ukrainës në NATO.

Tymoshenko ishte bashkëdrejtuese e Revolucionit të Portokalltë  dhe është gruaja e parë e zgjedhur kryeminstre e Ukrainës, pozitë që e mbajti nga 24 Januari deri më 8 shtator 2005, dhe prapë nga 18 dhjetori 2007 deri më 4 mars 2010. U rendit e treta nga revista Forbes në listën e grave më të fuqishme në botë në vitin 2005.

Ajo përfundoi e dyta në balotazh në zgjedhjet presidenciale ukrainase të vitit 2010 me 3.5 përqind pas, Viktor Janukoviq.

Pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2010, u ngrit një numër procedimesh penale ndaj saj. Në vitin 2011, ajo u fajësua për korrupsion dhe keqpërdorim të pushtetit, dhe u dënua me shtatë vjet burg. Nga shumica e qeverive perëndimore ky u konsiderua dënim politik. Ajo u lirua në vitin 2014, në ditët e fundit të revolucionit Euromaidan dhe pastaj u rehabilitua. Në zgjedhjet presidenciale të vitit 2014, ajo ka marrë 12.8% të votave, duke përfunduar e dyta pas fituesit Petro Poroshenko.

Timoshenko në nëntor 2009