Mariupol

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mariupol
Маріуполь
Popullsia
 • Gjithsej461,810
{{{postal_code_type}}}
87500—87590
Faqja zyrtarewww.marsovet.org.ua ]
Vendndodhja e Mariupolit në Provincën e Donjeckut
hyrja në qytet
përmendore
Këshilli i Qytetit
teatër
qytet natë

Mariupol (Ukrainian — Маріуполь, anglisht — Mariupol) — është një qytet në Ukrainë pjesën juglindore, një port në Detin e Azov. Mariupol është e vendosur në Donetsk Oblast. Qendra historike e qytetit është vendosur në bashkimin e lumenjve dhe Kalchik Kalmius në Detin e Azov.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri modern i «Mariupol» vjen nga «politikat» fjalës (në «Πόλη» greke — «qyteti») dhe do të thotë «Qyteti i Merjemes» (për nder të trashëgimtare të Fedorovna Maria fronit).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mariupol u themelua në shekullin e gjashtëmbëdhjetë si një post roje Kozak («zimovnik») të quajtur «Domakha», dhe më vonë si një fortesë Kozak quajtur «Kalmius» (emëruar sipas lumit që gjendet këtu), me 1611 duke u bërë qendra administrative e "Kalmius Palanca "- një njësi administrative e Cossacks dhe bash ketu ukrainas. Në 1774 në territorin e qytetit modern u bë pjesë e Perandorisë Ruse, në bazë të Traktatit të Paqes Kücük Kaynarca. Në vitin 1778 këtu u themelua qyteti i parë i Donbass — Pavlovsk, u shfaq kisha parë. Një vit më vonë government cariste ruse vendosi t’i zhvendoste këtu 18,408 grekët nga Krime, sepse ata ishin shtypur nga Tatarve atje. Rivendosja Krimesë e grekëve u kryesua nga Ignatius Metropolitan, i cili i kryesuar nga qyteti për një kohë të gjatë pas. Nga 29 shtator 1779 qyteti ka një emër aktual — Mariupol.

Për një qytet kohë të gjatë ishte një vend ekskluzive e grekëve të qëndrimit, dhe zhvilluar si një qendër kryesore për tregti dhe peshkim. Në shekullin XIX qyteti u bë qendra e Mariupol uezd — një njësi administrative e Perandorisë Ruse. Në fund të shekullit XIX u ndërtuan portin detar (29 gusht 1889) dhe hekurudhor Rrugor (1882), i cili lidhur Mariupol me rajonet kryesore të vendit, filluan të zhvillojnë industrinë e rënda (bima tub «Nikopol-Mariupol shoqëria» është ndërtuar në 1 shkurt 1897, dhe bimore hekur dhe çelik «Zot rus» u ndërtua në vitin 1899, tani këto dy fabrika janë pjesë e Ilyich hekurit dhe celikut). Me 1920 qyteti u bë një nga qendrat më të mëdha metalurgjike të shtetit. Fuqia sovjetike është themeluar në 30 dhjetor, 1917 në një kryengritje të armatosur, por pothuajse nuk ka viktima. Nga 7 mars, 1923 në 27 shkurt, 1932 qyteti u bë qendra e Mariupol okrug — një njësi administrative e RSS të Ukrainës dhe nga 17 korrik, 1932 u bë pjesë e Oblast Donetsk (para luftës u thirr nga «Stalino Oblast») . Gjatë periudhës sovjetike në historinë e Mariupol qyteti është rritur ndjeshëm, edhe popullsia e qytetit është rritur më shumë se dhjetë herë, shfaq rrokaqiejt e parë, transporti e brendshme të qytetit (tramvaje dhe Këmbaleca), industritë e reja, duke përfshirë metalurgjik «Azovstal» bimëve (11 gusht 1933), koks dhe fabrikë kimike «Markokhim» (27 shtator 1935) dhe makinë-ndërtimi bimore «Azovmash» (28 prill 1958). Qyteti ishte shumë humbje si pasojë e Holodomors 1921—1922, të 1932—1933, të 1946—1947, shtypjeve Stalinit në vitin 1933 dhe 1937, të gjenocidin e popullit grek nga NKVD në vitin 1937, dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe naziste Pushtimi i qytetit 1941—1943. Megjithatë, njerëzit e Mariupol shpejt rifitoi shkatërruar gjatë luftës fabrikat dhe lagjet rezidenciale të qytetit. Nga 22 tetor, 1948 në 13 janar të vitit 1989 qyteti kishte një emër të ri — Zhdanov (në nder të liderit sovjetik politik).

Tani Mariupol — qendra më e madhe industriale në pellgun e Donets, qyteti është prodhuesi më i madh i gize dhe çeliku në vend, këtu vepron më e madhe bimore makinë-ndërtimi në Ukrainë. Nuk është teatri dramatik, tre muze, dy universitete, gazeta dhe transmetuar TV. Mariupol në dekadat e fundit po përballet vazhdimisht me problemet ekologjike dhe ekonomike.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e Mariupol është 486,856 njerëz (2011), duke marrë parasysh periferi. Grupet etnike: ukrainasit, rreth 48 %, rusë 43 -%, grekët — 7 %, Belarusians, hebrenjtë, armenët, bullgarët dhe popujt e tjerë. Numri maksimal i popullsisë — rreth 550.000 njerëz është vërejtur në vitin 1992. Shumica absolute (87 %) flet rusisht, gjuha ukrainase përdor më pak se 10 % e popullsisë (pothuajse të gjithë ata flasin «Surzhik» — një përzierje e gjuhës ruse dhe ukrainase). Tiparet dalluese të qytetit janë gjuha lokale greke («Grekët Azov»): Gjuha Rumaiic (greko-helen) dhe Urum gjuha (greke-Tatar). Rreth 2 % e popullsisë flet grekët lokale gjuhë.

Industria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka numër të madh të ndërmarrjeve të mëdha industriale, duke përfshirë edhe ndërmarrje të mëdha në Donbass — Ilyich hekurit dhe celikut dhe Punëve metalurgjik «Azovstal», një makinë-ndërtimi gjigant bimore «Azovmash» kantier detar, kimike, koks, ushqim dhe industritë e tekstilit. Kompanitë më të mëdha të transportit janë të tregtisë det port, aeroport, stacion hekurudhor, stacionet e autobusëve dhe transportit ndërqytetor (tramvaj, karrocë, autobus, ndershme).

Ndarjet administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mariupol është i ndarë në katër «raions» administrative (regjione), me një popullsi prej mbi 100.000 njerëzve, «Zhovtnevy» (rajoni qendror, më i madh me popullsi), «Illichivsky» (emrin e Iliç), «Ordzhonikidzevsky» (emrin e Ordzhonikidze), «Primorsky». Gjithashtu vendbanimet lokale janë në vartësi të autoriteteve qytet: Sartana, Stary Krym dhe Talakovka.

Qyteti menaxhimin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta e Mariupol menaxhohen nga këshilli i Qytetit — parlamentit lokal, i cili përbëhet nga 76 deputetë. Kreu i këshillit të qytetit Mariupol është kryetari i komunës («Shef City»). Që nga viti 1998 Kryetari Mariupol është Yuri Khotlubey. Numrat absolute e deputetëve janë nga partia politike së Rajoneve, ka edhe anëtarë të partive komuniste, socialistë dhe të tjera të Ukrainës.

Arkitekturë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Downtown përbëhet kryesisht nga pesë-katëshe, ndërtesat rrethe të reja banimi që janë ndërtuar deri me shtëpitë e dhjetë apo dymbëdhjetë kate, janë të vendosura në periferi dhe larg nga industria. Gjysma e banesave paraqitën një një-katëshe shtëpi feudali. Një territor i madh është zë nga ndërmarrjet industriale.

Ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mariupol është një nga qytetet më të ndotura në Ukrainë për shkak të numrit të madh të gazrave fshi industriale dhe pluhuri. Burimet më të mëdhenj të ndotjes së mjedisit janë bimët metalurgjike dhe koks. Qendra e vendosur në rrugën e erës nga veprat metalurgjike «Azovstal», ajo e ndërtuar në vitin 1933 në zemër të qytetit në bregun e Detit Azov. Përveç kësaj një burim i rëndësishëm i ndotjes është një mbingarkesë e mallrave të rrezikshme në portin detar.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mariupol ka dy universitete shtetërore (Mariupol State University dhe Azov Teknik State University), të Azov Detare Institute, rreth gjashtëdhjetë shkolla, disa kolegje dhe shkolla teknike.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka një teatri rus dramë, shumë kinema, qendra argëtuese, edhe tre muzetë dhe sallat e ekspozitës. Janë prodhuar dhjetra gazetave, janë katër kompani televizive. Mariupol është një qendër sportive në rajon: një shkollë e fortë e boks, mundje greko-romake, ka futbolli, vaterpol dhe ekipet e basketbollit marrin pjesë në kampionatin kombëtar.

Travel Guide[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tërheqjet kryesore e qytetit, Mariupol muze lokal historia dhe Mariupol art muze (Adresa: Rr Georgievskaya), park «Garden City», Luna Park «Extreme-Park» (adresa: Metallurgov Av), të pishinë «Neptun» (adresa : Metallurgov Av), kompleks akull «ajsberg» (adresa: Petrovsky park), ski artificial shkon «Alaska», plazhet urbane, të kullën e vjetër me ujë (Adresa: Rr Varganov), të shtëpive me spires dhe teatër (adresa: Theatrical Sq.), kultura pallati «Molodyozhny» (Adresa: Rr Harlampievskaya), ndërtimi i shkollës Industriale teknike (Adresa: Rr Georgievskaya), stadiumet «Illichivets», «Azovstal» dhe të tjera, monumentet e Vladimir Vysotsky, të Arkhip Kuindzhi (lindur në Mariupol), Mitropoliti Ignatius, Taras Shevchenko si dhe tempujt ortodokse dhe myslimane. Rezervat Natyra Kamennye Mogily («Varri Stone») dhe Steppe Khomutovskaya («stepë Khomutovo») me të florës dhe faunës unike lokale janë afër qytetit.

Zona Phone Kodi 380.629

Policia telefon — 102, telefon kujdesit mjekësor — 103, shërbimi i shpëtimit telefon — 101, qyteti telefon Administrata — 332.240, Greek telefon Konsullata — 345.384, telefon stacion hekurudhor — 334.217, stacioni i autobusit telefon — 331.168, hotel «Spartak» telefon — 331.088, hotel «Europian» telefon — 530.373.