Donecku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Doneck
Донецьк
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Helsinki
Stema_figura
Stema e Donetskut
Flag of Donetsk.svg
Flamur i Doneckut
Vendndodhja
Doneck is located in Ukraina
Doneck
Doneck

Koordinatat: 48°00′10″V 37°48′19″L / 48.00278°V 37.80528°L / 48.00278; 37.80528

Administrimi
Shteti Flamuri Ukraina
Provinca Doneck
Kryetari i Bashkisë Oleksandr Lukyanchenko
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 358 km2
Lartësia 169 m (m.n.d.)
Popullsia 929,063 banorë
Dendësia 25,95 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1869
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal 83000—83490
Prefiksi (+380) 622, 623
Targa AH
Koordinatat 48° 00′ 10″ Veri

37° 48′ 19″ Lindje

Doneck (Ukrainisht: Донецьк; Rusisht: Доне́цк) është qytet industriale në Ukrainë. Sipas regjistrimit më 2016, qyteti ka pasur 929,063 banorë. Doneck është qyteti i pestë më i madh në Ukrainë.[1]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Doneck ka klimë kontinetiale.[2] Temperatura mesatare në janar është −4.1 °C dhe 21.6 °C në korrik.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2009, Donetsk ka pasur mbi 985,000 banorë[3] dhe 1,566,000 banorë në zonën metropolitane më 2004.

Në vitin 1991, një e treta e popullsisë janë indentifikuar si rusë, një e treta si ukrainas, ndërsa të tjerë kanë deklaruar se janë sllavë.[4]

Sipas vitit 2001[5], 87.8% flasin rusisht, 11.1% flasin ukrainisht, 0.1% flasin armenisht dhe 0.1% flasin bjellorusisht.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Results / General results of the census / Number of cities". 2001 Ukrainian Census. Arkivuar nga origjinali origjinali më 9 janar 2006. Marrë më 28 gusht 2006. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Weather in Donetsk". rospogoda.ru. Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 shtator 2007. Marrë më 5 maj 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Чисельність населення на 1 березня 2009 року та середня за січень-лютий 2009 року [Population on 1 March 2009 and the average for January–February of 2009]. Department of Statistics of the Donetsk Region. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 prill 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Steele, Jonathan (1994). Eternal Russia: Yeltsin, Gorbachev, and the Mirage of Democracy. Harvard University Press. fq. 217–18. ISBN 978-0-674-26837-1. Marrë më 13 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "About number and composition population of Donets'k Region by data, All-Ukrainian census of the population 2001". State Statistical Service of Ukraine. Marrë më 14 dhjetor 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)