Katovica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Katowice)
Jump to navigation Jump to search
Katovica
Qytet
noform
Stema_figura
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 164,64 km2
Popullsia 303 314 banorë
Dendësia 1 842 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 40-001 deri 40-999
Prefiksi (+48) 32

Katovica (polonisht Tondokument Katowice [katɔ'vʲitsɛ], çek. Katovice) është kryeqyteti të Województwo śląskie. Me rreth 320.000 banorë është qytetit më i madhi i provincës, rreth 70 km veriperëndim nga KrakówGórny Śląsk dhe formon qendrën një regjionit metropole, në atë gati 3,5 milion njerzi jetojnë.

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Kultura[redakto | përpunoni burim]

Historia[redakto | përpunoni burim]

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]