Katovica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Katovica
Katowice - L.O. im. Mickiewicza nocą 1.JPG
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Total303 314

Katovica (polonisht About this soundKatowice  [katɔ'vʲitsɛ], çek. Katovice) është kryeqyteti të Województwo śląskie. Me rreth 320.000 banorë është qytetit më i madhi i provincës, rreth 70 km veriperëndim nga KrakówGórny Śląsk dhe formon qendrën një regjionit metropole, në atë gati 3,5 milion njerzi jetojnë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Infobox settlementet kryesore të Polonisë


  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.