Kutaisi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kutaisi
ქუთაისი
Qytet
noform
Qendra e qytetit & Ura e Bardhë siq shihet prej Mt Gora
Stema_figura
Stema e Kutaisit
Flag of Kutaisi, Georgia.svg
Flamur i Kutaisit
Vendndodhja
Kutaisi is located in Gjeorgjia
Kutaisi
Kutaisi

Koordinatat: 42°15′0″V 42°42′0″L / 42.25000°V 42.70000°L / 42.25000; 42.70000

Administrimi
Shteti Flamuri Gjeorgjia
Rajoni Imereti
Kryetari i Bashkisë Shota Murghulia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 70 km2
Popullsia 147.635 banorë
Dendësia 2109.07 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 4600
Prefiksi (+995) 431
Koordinatat 42° 15′ 0″ Veri

42° 42′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare www.kutaisi.gov.ge

Kutaisi (Gjeorgjisht: ქუთაისი) është qytet legjislativ dhe i treti më i popullarizuari i Gjeorgjisë. Ndodhet 230 kilometra në perëndim të Tbilisi.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Janari është muaji më i ftohtë me temperaturë mesatare të 5.3 °C, ndërsa korriku është muaji më i nxehtë me temperaturë të 23.2 °C.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Twin-cities of Azerbaijan". Azerbaijans.com. Marrë më 2013-08-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The two cities". Newport Kutaisi Association. Marrë më 23 gusht 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Poznań - Miasta partnerskie". 1998–2013 Urząd Miasta Poznania (në polonisht). City of Poznań. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2013-09-23. Marrë më 2013-12-11.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]