Gjuha bjelloruse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gjuha bjelloruse
Flitet në: Bjellorusi
Vendi: Bjellorusi
Numri i folësve: 9 milionë
Renditja:
Familja: Indo-evropiane
Grupi: p/dh
Statusi Zyrtar
Gjuhë zyrtare e: Bjellorusia
Rregullohet nga:
Kodet e gjuhës
ISO 639-1 be
ISO 639-2 bel
SIL


Gjuha bjelloruse (bjellorusishtja) është një gjuhë Indo-Evropiane e familjes së gjuhëve Sllave. Flitet në Bjellorusi dhe në disa fshatra në Poloni dhe Ukrainë. Shkruhet me alfabet cirilik, me disa modifikime. Bjellorusishtja është e përafërt me gjuhën ukrainase.

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Letërsi[redakto | redakto tekstin burimor]