Republika Popullore e Doneckut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Republikës Popullore të Doneckut.
Territoret e kontrolluara

Republika Popullore e Doneckut (rusisht: Донецкая Народная Республика, Donetskaya Narodnaya Respublika) shkurtuar si DPR ose DNR (rusisht: ДНР) është një republikë e panjohur e Rusisë në pjesët e pushtuara të rajonit DoneckUkrainës lindore, me kryeqytetin Doneck.

DPR u krijua nga paraushtarakët e mbështetur nga Rusia në vitin 2014 dhe fillimisht operoi si një shtet i shkëputur derisa u aneksua nga Rusia në 2022.

Pas Revolucionit të Dinjitetit të Ukrainës në vitin 2014, në pjesën lindore të vendit shpërthyen trazira pro-ruse kundër-revolucionare. Rusia aneksoi Krimenë nga Ukraina, ndërsa separatistët e armatosur pushtuan ndërtesat qeveritare dhe shpallën Republikën Popullore të Doneckut (DPR) dhe Republikën Popullore të Luhanskut (LPR) si shtete të pavarura. Kjo ndezi luftën në Donbas, pjesë e Luftës më të gjerë Ruso-Ukrainase. DPR dhe LPR nganjëherë përshkruhen si shtete kukull të Rusisë gjatë këtij konflikti. Ata nuk morën asnjë njohje ndërkombëtare nga shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara para vitit 2022.

Më 21 shkurt 2022, Rusia njohu DPR dhe LPR si shtete sovrane. Tre ditë më vonë, Rusia filloi një pushtim të plotë të Ukrainës, pjesërisht nën pretekstin e mbrojtjes së republikave. Forcat ruse kapën më shumë nga rajoni i Donetsk, i cili u bë pjesë e DPR. Në shtator 2022, Rusia shpalli aneksimin e DPR dhe territoreve të tjera të pushtuara, pas referendumeve të paligjshme. Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi një rezolutë që u bën thirrje vendeve të mos njohin atë që e quajti "përpjekje për aneksimin e paligjshëm" dhe kërkoi që Rusia "të tërhiqet menjëherë, plotësisht dhe pa kushte".

Kreu i Republikës Popullore të Doneckut është Denis Pushilin, dhe parlamenti i saj është Këshilli Popullor. Ideologjia e DPR është formuar nga nacionalizmi rus i krahut të djathtë, neo-imperializmi dhe fondamentalizmi ortodoks. Grupet ruse të ekstremit të djathtë luajtën një rol të rëndësishëm midis separatistëve, veçanërisht në fillim të konfliktit. Organizata të tilla si Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut dhe Human Rights Watch kanë raportuar abuzime të të drejtave të njeriut në DPR; duke përfshirë internimin, torturën, vrasjet pa gjyq, rekrutimin e detyruar, si dhe shtypjen politike dhe mediatike. Milicia Popullore e DPR është mbajtur gjithashtu përgjegjëse për krime lufte, mes tyre për rrëzimin e fluturimit 17 të Malaysia Airlines. Ukraina i sheh DPR dhe LPR si organizata terroriste.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]