Petro Poroshenko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Portreti zyrtar i Petro Poroshenkos.

Petro Oleksiyovych Poroshenko (Ukrainisht: Петро́ Олексі́йович Пороше́нко, i lindur më: 26 shtator 1965) është një biznesmen dhe politikan ukrainas që shërbeu si presidenti i 5-të i Ukrainës nga 2014 deri në 2019. Poroshenko shërbeu si Ministër i Punëve të Jashtme nga viti 2009 deri në vitin 2010 dhe si Ministër i Tregtisë dhe Zhvillimit Ekonomik në vitin 2012. Nga viti 2007 deri në vitin 2012, ai drejtoi Këshillin e Bankës Kombëtare të Ukrainës. Ai u zgjodh president më 25 maj 2014, duke marrë 54.7% të votave të hedhura në raundin e parë, duke fituar kështu plotësisht dhe duke shmangur balotazhin. Gjatë presidencës së tij, Poroshenko udhëhoqi vendin në fazën e parë të luftës në Donbas, duke i shtyrë forcat separatiste ruse në Rajonin e Donbasit. Ai filloi procesin e integrimit me Bashkimin Evropian duke nënshkruar Marrëveshjen e Asociimit Bashkim Evropian-Ukrainë.

Politika e brendshme e Poroshenkos promovoi gjuhën ukrainase, nacionalizmin, kapitalizmin gjithëpërfshirës, dekomunistizimin dhe decentralizimin administrativ. Në vitin 2018, Poroshenko ndihmoi në krijimin e Kishës Ortodokse Autoqefale të Ukrainës, duke ndarë kishat ukrainase nga Patriarkana e Moskës. Presidenca e tij u distilua në një slogan me tre fjalë, i përdorur si nga mbështetësit ashtu edhe nga kundërshtarët: armiia, mova, vira (anglisht: ushtarak, gjuhë, besim).[1]

Si kandidat për një mandat të dytë në vitin 2019, Poroshenko mori 24.5% në raundin e dytë dhe u mund nga Volodimir Zelenski.

Poroshenko është një deputet popullor i Rada Verkhovna dhe udhëheqës i partisë së Solidaritetit Evropian. Jashtë qeverisë, Poroshenko ka qenë një oligark i shquar ukrainas me një karrierë fitimprurëse në blerjen dhe ndërtimin e aseteve. Markat e tij më të njohura janë Roshen, një kompani ëmbëltore në shkallë të gjerë që i ka fituar pseudonimin "Mbreti i çokollatës" dhe kanali i tij televiziv i lajmeve, kanali 5, të cilin ai u detyrua ta shiste për të respektuar legjislacionin anti-oligark në nëntor 2021.[2] Ai konsiderohet oligark për shkak të shkallës së zotërimeve të tij të biznesit në sektorin e tij të mëparshëm në industrinë e prodhimit dhe në industrinë e tij paraardhëse, në disa sektorë dhe në industrinë e tij financiare. dhe pronësinë e tij në një media me ndikim.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nathan Hodge (31 mars 2019). "Ukraine election: Country's president is running against - Vladimir Putin". CNN. Marrë më 16 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ukraine's Former President Sells TV Channels Following Passage Of 'Oligarch' Bill, Radio Free Europe; November 9, 2021. Retrieved May 10, 2022.
  3. ^ "Zelensky v oligarchs: Ukraine president targets super-rich". BBC News (në anglishte britanike). 21 maj 2021. Marrë më 18 dhjetor 2021.