Sucre

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sucre
Qytet
Njohur si La Ciudad de los cuatro Nombres
(Qyteti i katër emrave)
Motoja Aqui nació la Libertad
(Liria filloi nga këtu)
noform
Stema_figura
Stema e Sucres
Bandera de sucre vector.svg
Flamuri i Sucres
Administrimi
Shteti Flamuri Bolivia
Provinca Oropeza
Departamenti Chuquisaca
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 2,810 m (m.n.d.)
Popullsia 300,000 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1538
Zona Kohore BOT UTC-4
Verore UTC+3
Prefiksi (+591) 4

Sucre është kryeqytet dhe qyteti i 6-shtë i popullarizuar në Bolivi. Ndodhet në jug-qendër të vendit, qytet shtrihet në lartësi me 2,810 metra.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sucre ka temperaturë subtropikale malore. Temperatura më e lartë ishte 34.7 °C, kurse temperatura më e ulët ishte −6 °C.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]