Ushuaia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ushuaia
Qytet
Motoja Ushuaia, fin del mundo, principio de todo"
Ushuaia, fundi i botës, fillimi i gjithçkaje
noform
Pamja e disa maleve nga deti në Ushuaia
Stema_figura
Emblema
Vendndodhja
Ushuaia is located in Argentina
Ushuaia
Ushuaia

Koordinatat: 54°48′J 68°18′P / 54.800°J 68.300°P / -54.800; -68.300

Administrimi
Shteti Flamuri Argjentina
Provinca Tierra del Fuego
Kryetari i Bashkisë Federico Sciurano
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 23 km2
Lartësia 23 m (m.n.d.)
Popullsia 56,956 banorë
Dendësia 2,500 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 12 tetor 1884
Zona Kohore ART (UTC-3)
Prefiksi (+54) 2901
Faqja Zyrtare www.ushuaia.gob.ar
Ushuaia - End of the World.jpg

Ushuaia është qytet në provincën Tierra del Fuego, Argjentinë. Ushuaia është qyteti më jugor në botë. Qyteti ka pasur 56,956 banorë më 2010.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushuaia ka klimë tundra. Muaji më i ftohtë është korriku, ku temperatura mesatare është 1.3 °C. Muaji më i nxehtë është janari, ku temperatura mestare është 9.6 °C.[1] Temperatura më e ulët e regjistruar ishte −21.0 °C në korrik, ndërsa temperatura më e lartë e regjistruar ishte 29.5 °C në janar.

Në vjeshta, temperaturat arrijnë më temperaturë maksimale rreth 4.5 °C, ndërsa në dimër arrijnë minimalisht deri në −1.4 °C. me borë, me reshje të shiut.

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Televizioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushuaia ka dy programe, kanali 11 dhe kanali 13.

Gazeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushuaia ka dy gazeta më kryesore, El Diario del Fin del Mundo dhe El Diario La Prensa.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futbolli është sporti më i popullarizuar në Ushuaia dhe në vitin 2010 FIFA Mundial ka bërë një histori se si është zhvilluar sporti në këtë lokalitet.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ushuaia AERO I Climate Normals 1961–1990". National Oceanic and Atmospheric Administration. Marrë më 2015-10-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sister Cities". Union of Local Authorities in Israel (ULAI). Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 tetor 2013. Marrë më 2012-08-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)