Eilat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Eilat
Hebraishtja: אֵילַת‎
Arabisht: ايلات‎
Qytet
noform
Pamja e Eliatit nga Deti i Kuq
Stema_figura
Emblema e Eilatit
Vendndodhja
Eilat is located in Izraeli
Eilat
Eilat

Koordinatat: 29°33′V 34°57′L / 29.550°V 34.950°L / 29.550; 34.950

Administrimi
Shteti Flamuri Izraeli
Distrikti Distrikti Jugor
Kryetari i Bashkisë Meir Yitzhak Halevi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 84,799 km2
Popullsia 49,734 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1951
Faqja Zyrtare www.eilat.muni.il

Eilat (Hebraishtja: אֵילַת‎; Arabisht: ايلات‎) është qytet në jug të Izraelit, ndodhet në Detin e KuqGjirin e Akabes. Eliati përmendet edhe në Biblën Hebraike në Librin e Eksodit.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Eilati ka klimë shkretëtire. Temperatura arrinë deri në 40 °C në stinën e verës dhe 21 °C në stinën e dimrit.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2007, mbi 200 refugjatë sudanezë nga Egjipti që kanë ardhur në Izrael, i'u është lejuar të qëndrojnë në Eliat.[1][2][3] Popullësia e Eliatit ka shumë puntorë të huaj, mbi 10,000 puntorë punojnë në hotele dhe në tregti të ndërtimit. Në muajt e verës, shumë jordanez dhe egjiptianë e vizitojnë Eliatin.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jonathan Saul, Elana Ringler for Reuters (2007). "Sudanese refugees in Israel face uncertainty". Boston Globe. Arkivuar nga origjinali origjinali më dhjetor 8, 2008. Marrë më tetor 29, 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Joshua Mitnick (2006). "Sudan's "Genocide" Lands at Israel's Door". The Christian Science Monitor. Marrë më tetor 29, 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Neta Sela (2007). "Israel must reject Darfur refugees, rabbi says". Ynet News – Jewish World. Marrë më tetor 29, 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b "Sister Cities". Union of Local Authorities in Israel (ULAI). Arkivuar nga origjinali origjinali më tetor 4, 2013. Marrë më gusht 23, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Eilat Sister Cities". Israel-Times.com. 7 nëntor 2007. Marrë më dhjetor 16, 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Municipal Smolyan". Marrë më dhjetor 16, 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Weiterführende Informationen: Städtepartnerschaften". Israel MFA. Marrë më dhjetor 16, 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Eilat, Israel – Sister Cities of Los Angeles". Marrë më tetor 16, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "The anniversary of our sister city, Eilat". Marrë më tetor 16, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Sopron, Hungary, One Of Eilats Twin Cities". Eilat Today. Arkivuar nga origjinali origjinali më shtator 14, 2012. Marrë më gusht 23, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)