Stjarnan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stjarnan
Stjarnan Logo.png
Themeluar1960
StadiumiSamsungvöllur
Kapaciteti1,000 vende
PronariFlamuri Jóhann Ingimundarson
TrajneriFlamuri Rúnar Páll Sigmundsson
LigaÚrvalsdeild
20194
Uebfaqja[[1] Club website]

Stjarnan F.C. është një skuadër futbolli islandeze me seli në Garðabær, që momentalisht në sezonin 2015 luan në Úrvalsdeild, elita e futbollit islandez. Klubi fitoi divizionin 1. deild karla në vitin 2008.

Skuadra njihet nga e gjithë bota për festimet e tyre qesharake dhe të bukura pasi shënon gol, disa nga festimet janë: kapja e një peshku, kërcim në grupe, një biçikletë humane, zhytje. Këto festime u përgapën shumë shpjet në internet dhe janë shikuar nga e gjithë bota duke fituar edhe tifozë të shumtë.[1] Kompania e rrjetit celular Movistar bëri edhe një video në You Tube në lidhje me skuadrën islandeze.

Skuadra e femrave fitoi kampionatin islandez në vitin 2011 dhe 2013.

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 5 Shkurt 2015 [2]

Nr. Pozicioni Lojtari
2 Flag of Iceland.svg Mb Jóhann Laxdal
4 Flag of Denmark.svg Mf Nicklas Vemmelund
5 Flag of Denmark.svg Mf Michael Præst Kapiten
6 Flag of Iceland.svg Mf Hilmar Þór Hilmarsson
7 Flag of Iceland.svg Mf Atli Jóhannsson
8 Flag of El Salvador.svg Mf Pablo Battuto Punyed
9 Flag of Iceland.svg Mb Daniel Laxdal
10 Flag of Iceland.svg Sm Veigar Páll Gunnarsson zëv-kapiten
11 Flag of Iceland.svg Sm Arnar Már Björgvinsson
12 Flag of Iceland.svg Mf Heiðar Ægisson
14 Flag of Iceland.svg Mb Hörður Árnason
15 Flag of Iceland.svg Mb Aron Rúnarsson Heiðdal
Nr. Pozicioni Lojtari
16 Flag of Iceland.svg Mf Þorri Geir Rúnarsson
17 Flag of Iceland.svg Sm Ólafur Karl Finsen
18 Flag of Iceland.svg Sm Jón Arnar Barðdal
20 Flag of Iceland.svg Sm Atli Freyr Ottesen
21 Flag of Iceland.svg Mf Baldvin Sturluson
23 Flag of Iceland.svg Mf Snorri Páll Blöndal
24 Flag of Denmark.svg Mf Rolf Toft
25 Flag of Iceland.svg Pt Sveinn Sigurður Jóhannesson
27 Flag of Iceland.svg Sm Garðar Jóhannsson
29 Flag of Denmark.svg Mb Martin Rauschenberg
30 Flag of Iceland.svg Mf Kári Pétursson

Ish–lojtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra e femrave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra e femrave të Stjarnan luan në divizionin më të lartë të futbollit islandez për femra. Në vitin 2011, skuadra fitoi kampionatin dy javë përpara fundit.[3] Skuadra gjithashtu ka arritur në finale të kupës islandeze në vitet 1993 dhe 2010, duke humbur rrespektivisht 1–3 dhe 0–1.[4] Skuadra fitoi kupën islandeze në vitin 2012 duke mundur në finale Valurin me rezultatin 1–0.[5]. Në vitin 2013, skuadra fitoi kampionatin për herë të dytë në histori.[6]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lorna Blount (28 korrik 2010). "Is This The Best Goal Celebration Ever?". Sky News. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Iceland - UMF Stjarnan - Current Squad (Islandë - UMF Stjarnan - Skuadra momentale) Soccerway, 5 shkurt 2015
  3. ^ "Stjarnan women win 1st championship". stjarnan.is. 31 gusht 2011. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2011. Marrë më 1 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Bikarmeistarar meistaraflokks kvenna". ksi.is. Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2012. Marrë më 9 korrik 2011. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kate Deines and Veronica Perez Win Icelandic Cup". Prostamerika.com. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 1 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Stjarnan storm to Iceland's women's title". freenewspos.com. 29 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2014. Marrë më 3 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]