UEFA Liga e Kampionëve 2015-16 faza kualifikuese dhe raundi play-off

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

UEFA Liga e Kampionëve 2015-16 faza kualifikuese dhe raundi play-off filloj më 30 qershor dhe mbaroj më 25 gusht 2015. Gjithsej 56 ekipe konkuruan në fazën kualifikuese dhe në raundin play-off për të përcaktuar 10 nga 32 vendet e fazës së grupeveUEFA Liga e Kampionëve 2015-16 [1].

Raundi i parë kualifikues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shorti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjithsej tetë ekipe luajtën në raundin e parë kualifikues.[2] Shorti u mbajt më 22 qershor 2015.[3][4]

Seeded Unseeded

Flag of Wales.svg The New Saints
Flag of Estonia.svg Levadia Tallinn
Flag of Armenia.svg Pyunik
Flag of Andorra.svg FC Santa Coloma

Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Crusaders
Flag of the Faroe Islands.svg B36 Tórshavn
Flag of Gibraltar.svg Lincoln Red Imps
Flag of San Marino.svg Folgore

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet e para u luajtën më 30 qershor dhe 1 korrik, dhe ndeshjete e dyta u luajtën më 7 korrik 2015.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Lincoln Red Imps Flag of Gibraltar.svg 2–1 Flag of Andorra.svg FC Santa Coloma 0–0 2–1
Crusaders Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg 1–1 (a) Flag of Estonia.svg Levadia Tallinn 0–0 1–1
Pyunik Flag of Armenia.svg 4–2 Flag of San Marino.svg Folgore 2–1 2–1
B36 Tórshavn Flag of the Faroe Islands.svg 2–6 Flag of Wales.svg The New Saints 1–2 1–4

Ndeshja e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pyunik Flag of Armenia.svg2–1Flag of San Marino.svg Folgore
Satumyan 45+2'
Romero 48'
Report Hirsch 71'

Lincoln Red Imps Flag of Gibraltar.svg0–0Flag of Andorra.svg FC Santa Coloma
Report

Crusaders Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg0–0Flag of Estonia.svg Levadia Tallinn
Report
Pjesëmarrja: 1,748[5]

B36 Tórshavn Flag of the Faroe Islands.svg1–2Flag of Wales.svg The New Saints
Samuelsen 7' Report Quigley 9'
Wilde 90'

Ndeshja e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Levadia Tallinn Flag of Estonia.svg1–1Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Crusaders
Luts 22' Report Carvill 4'

Rezultat të përgjithshëm 1–1. Crusaders fitoi një gol të shënuar si mysafir.


FC Santa Coloma Flag of Andorra.svg1–2Flag of Gibraltar.svg Lincoln Red Imps
Lima 44' Report Bardon 48'
L. Casciaro 64'

Lincoln Red Imps fitoi me rezultat të përgjithshëm 2–1 .


The New Saints Flag of Wales.svg4–1Flag of the Faroe Islands.svg B36 Tórshavn
Wilde 15', 27', 47'
Williams 89'
Report Cieslewicz 90+1'
Pjesëmarrja: 1,148[5]

The New Saints fitoi me rezultat të përgjithshëm 6–2 .


Folgore Flag of San Marino.svg1–2Flag of Armenia.svg Pyunik
Traini 65' Report K. Hovhannisyan 6'
Satumyan 41'

Pyunik fitoi me rezultat të përgjithshëm 4–2 .

Raundi i dytë kualifikues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shorti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjithsej 34 ekipe luajtën në raundin e dytë kualifikues: 30 ekipe të cilat hynë në këtë raund, dhe katër ekipet fituese të raundit të parë kualifikues.[2] Shorti u mbajt më 22 qershor 2015.[3][4]

Group 1 Group 2 Group 3
Seeded Unseeded Seeded Unseeded Seeded Unseeded

Flag of Cyprus.svg APOEL
Flag of Slovenia.svg Maribor
Flag of Israel.svg Maccabi Tel Aviv
Flag of Poland.svg Lech Poznan
Flag of Azerbaijan.svg Qarabag

Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Sarajevo
Flag of Kazakhstan.svg Astana
Flag of Montenegro.svg Rudar Pljevlja
Flag of North Macedonia.svg Vardar
Flag of Malta.svg Hibernians

Flag of Scotland.svg Celtic
Flag of Belarus.svg BATE Borisov
Flag of Sweden.svg Malmö FF
Flag of Finland.svg HJK
Flag of Norway.svg Molde
Flag of Denmark.svg Midtjylland

Flag of Latvia.svg Ventspils
Flag of Lithuania.svg Žalgiris Vilnius
Flag of Armenia.svg Pyunik[†]
Flag of Iceland.svg Stjarnan
Flag of Gibraltar.svg Lincoln Red Imps[†]
Flag of Ireland.svg Dundalk

Flag of Romania.svg Steaua Bucure?ti
Flag of Bulgaria.svg Ludogorets Razgrad
Flag of Croatia.svg Dinamo Zagreb
Flag of Serbia.svg Partizan
Flag of Hungary.svg Videoton
Flag of Albania.svg Skënderbeu Korçë

Flag of Wales.svg The New Saints[†]
Flag of Georgia.svg Dila Gori
Flag of Slovakia.svg Trencín
Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Crusaders[†]
Flag of Moldova.svg Milsami Orhei
Flag of Luxembourg.svg Fola Esch

Shënime

Fituesit e raundit të parë kualifikues i cilit nuk ishte i njohur në kohën e shortit. Ekipet me tekst italik ka mposhtur një ekip me koeficient më të madh në fazën e parë kualifikuese, kështu për fazën e dytë ato kanë marrë koeficientin e ekipit që kanë mposhtur.

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet e para u luajtën më 14 dhe 15 korrik, dhe ndeshjete e dyta u luajtën më 21 dhe 22 korrik 2015.

Ekipi #1   Rezultati   Ekipi #2   Nd. 1-rë     Nd. 2-të  
Hibernians Flag of Malta.svg 3–6 Flag of Israel.svg Maccabi Tel Aviv 2–1 1–5
APOEL Flag of Cyprus.svg 1–1 (a) Flag of North Macedonia.svg Vardar 0–0 1–1
Qarabag Flag of Azerbaijan.svg 1–0 Flag of Montenegro.svg Rudar Pljevlja 0–0 1–0
Sarajevo Flag of Bosnia and Herzegovina.svg 0–3 Flag of Poland.svg Lech Poznan 0–2 0–1
Maribor Flag of Slovenia.svg 2–3 Flag of Kazakhstan.svg Astana 1–0 1–3
BATE Borisov Flag of Belarus.svg 2–1 Flag of Ireland.svg Dundalk 2–1 0–0
Ventspils Flag of Latvia.svg 1–4[A] Flag of Finland.svg HJK 1–3 0–1
Midtjylland Flag of Denmark.svg 3–0 Flag of Gibraltar.svg Lincoln Red Imps 1–0 2–0
Molde Flag of Norway.svg 5–1 Flag of Armenia.svg Pyunik 5–0 0–1
Malmö FF Flag of Sweden.svg 1–0 Flag of Lithuania.svg Žalgiris Vilnius 0–0 1–0
Celtic Flag of Scotland.svg 6–1 Flag of Iceland.svg Stjarnan 2–0 4–1
Trencín Flag of Slovakia.svg 3–4 Flag of Romania.svg Steaua Bucure?ti 0–2 3–2
Partizan Flag of Serbia.svg 3–0 Flag of Georgia.svg Dila Gori 1–0 2–0
Ludogorets Razgrad Flag of Bulgaria.svg 1–3 Flag of Moldova.svg Milsami Orhei 0–1 1–2
Dinamo Zagreb Flag of Croatia.svg 4–1[A] Flag of Luxembourg.svg Fola Esch 1–1 3–0
Skënderbeu Korçë Flag of Albania.svg 6–4 Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Crusaders 4–1 2–3
The New Saints Flag of Wales.svg 1–2 Flag of Hungary.svg Videoton 0–1 1–1 (a.e.t.)
Shënime

Renditja e ndeshjeve të anulluara pas shortit fillestar.


Ndeshja e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ventspils Flag of Latvia.svg1–3Flag of Finland.svg HJK
Jemelins 63' Report Zeneli 75' (pen.)
Jallow 86'
Tanaka 90+2'

APOEL Flag of Cyprus.svg0–0Flag of North Macedonia.svg Vardar
Report
Pjesëmarrja: 14,531[6]

Midtjylland Flag of Denmark.svg1–0Flag of Gibraltar.svg Lincoln Red Imps
Rasmussen 33' Report
Pjesëmarrja: 5,291[6]

Ludogorets Razgrad Flag of Bulgaria.svg0–1Flag of Moldova.svg Milsami Orhei
Report Antoniuc 41'
Pjesëmarrja: 5,120[6]

Hibernians Flag of Malta.svg2–1Flag of Israel.svg Maccabi Tel Aviv
Jorginho 74'
Lima 85'
Report Igiebor 22'
Pjesëmarrja: 1,470[6]

Molde Flag of Norway.svg5–0Flag of Armenia.svg Pyunik
Elyounoussi 35', 44'
Kamara 84', 90+2'
Moström 90+5'
Report
Pjesëmarrja: 5,650[6]

Skënderbeu Korçë Flag of Albania.svg4–1Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg Crusaders
Nimaga 15'
Salihi 34', 83'
Berisha 76'
Report Owens 48'

The New Saints Flag of Wales.svg0–1Flag of Hungary.svg Videoton
Report Gyurcsó 77'
Pjesëmarrja: 1,068[6]

Maribor Flag of Slovenia.svg1–0Flag of Kazakhstan.svg Astana
Šuler 5' Report
Pjesëmarrja: 10,458[6]

Trencín Flag of Slovakia.svg0–2Flag of Romania.svg Steaua Bucure?ti
Report Stanciu 63'
Hamroun 70'

Partizan Flag of Serbia.svg1–0Flag of Georgia.svg Dila Gori
Babovic 83' Report
Pjesëmarrja: 11,746[6]

Sarajevo Flag of Bosnia and Herzegovina.svg0–2Flag of Poland.svg Lech Poznan
Report Hämäläinen 40'
Thomalla 62'

Qarabag Flag of Azerbaijan.svg0–0Flag of Montenegro.svg Rudar Pljevlja
Report

Malmö FF Flag of Sweden.svg0–0Flag of Lithuania.svg Žalgiris Vilnius
Report
Pjesëmarrja: 12,436[6]

BATE Borisov Flag of Belarus.svg2–1Flag of Ireland.svg Dundalk
Karnitsky 11'
Yablonskiy 38'
Report McMillan 32'
Pjesëmarrja: 11,421[6]

Celtic Flag of Scotland.svg2–0Flag of Iceland.svg Stjarnan
Boyata 44'
Johansen 56'
Report
Pjesëmarrja: 37,969[6]

Dinamo Zagreb Flag of Croatia.svg1–1Flag of Luxembourg.svg Fola Esch
Henríquez 36' Report Hadji 25'

Ndeshja e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dila Gori Flag of Georgia.svg0–2Flag of Serbia.svg Partizan
Report Brašanac 37'
Oumarou 64'

Partizan fitoj me rez. të përgj. 3–0.


Pyunik Flag of Armenia.svg1–0Flag of Norway.svg Molde
Badoyan 74' Report

Molde fitoj me rez. të përgj. 5–1.


Milsami Orhei Flag of Moldova.svg2–1Flag of Bulgaria.svg Ludogorets Razgrad
Andronic 26'
Racu 89'
Report Wanderson 25'
Pjesëmarrja: 2,970[6]

Milsami Orhei fitoj me rez. të përgj. 3–1.


HJK Flag of Finland.svg1–0Flag of Latvia.svg Ventspils
Havenaar 83' Report
Pjesëmarrja: 6,562[6]

HJK fitoj me rez. të përgj. 4–1.


Maccabi Tel Aviv Flag of Israel.svg5–1Flag of Malta.svg Hibernians
Jorginho 32' (o.g.)
Zahavi 58' (pen.), 90'
Ben Haim II 61'
Igiebor 82'
Report Soares 52'
Pjesëmarrja: 13,125[6]

Maccabi Tel Aviv won 6–3.


Vardar Flag of North Macedonia.svg1–1Flag of Cyprus.svg APOEL
Ljamcevski 90+4' Report De Vincenti 60'
Pjesëmarrja: 22,540[6]
Gjyqtari: Davide Massa (Italy)

Rez. i përgj. 1–1. APOEL fitoj me një gol të shënuar si mysafir.


Lincoln Red Imps Flag of Gibraltar.svg0–2Flag of Denmark.svg Midtjylland
Report Pušic 44'
Duelund 89'
Pjesëmarrja: 1,950[6]
Gjyqtari: Hugo Miguel (Portugal)

Midtjylland fitoj me rez. të përgj. 3–0.


Žalgiris Vilnius Flag of Lithuania.svg0–1Flag of Sweden.svg Malmö FF
Report Tinnerholm 55'
Pjesëmarrja: 4,933[6]

Malmö FF fitoj me rez. të përgj. 1–0.


Crusaders Flag of Northern Ireland (1953–1972).svg3–2Flag of Albania.svg Skënderbeu Korçë
O'Flynn 50'
Snoddy 90+2'
Mitchell 90+3'
Report Berisha 69'
Latifi 77'
Pjesëmarrja: 1,548[6]

Skënderbeu Korçë fitoj me rez. të përgj. 6–4.


Astana Flag of Kazakhstan.svg3–1Flag of Slovenia.svg Maribor
Dzholchiev 12'
Cañas 43'
Twumasi 58'
Report Rajcevic 39'
Pjesëmarrja: 23,650[6]

Astana fitoj me rez. të përgj. 3–2.


Fola Esch Flag of Luxembourg.svg0–3Flag of Croatia.svg Dinamo Zagreb
Report Pjaca 29', 40'
Rog 75'

Dinamo Zagreb fitoj me rez. të përgj. 4–1.


Steaua Bucure?ti Flag of Romania.svg2–3Flag of Slovakia.svg Trencín
Muniru 57'
Tadé 60' (pen.)
Report Wesley 13', 84'
Bero 21'

Steaua Bucure?ti fitoj me rez. të përgj. 4–3.


Videoton Flag of Hungary.svg1–1 (a.e.t.)Flag of Wales.svg The New Saints
Gyurcsó 107' Report Williams 78'

Videoton fitoj me rez. të përgj. 2–1.


Rudar Pljevlja Flag of Montenegro.svg0–1Flag of Azerbaijan.svg Qarabag
Report Reynaldo 57'

Qarabag fitoj me rez. të përgj. 1–0.


Lech Poznan Flag of Poland.svg1–0Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Sarajevo
Douglas 6' Report
Pjesëmarrja: 22,205[6]

Lech Poznan fitoj me rez. të përgj. 3–0.


Dundalk Flag of Ireland.svg0–0Flag of Belarus.svg BATE Borisov
Report
Pjesëmarrja: 3,103[6]

BATE Borisov fitoj me rez. të përgj. 2–1.


Stjarnan Flag of Iceland.svg1–4Flag of Scotland.svg Celtic
Finsen 7' Report Bitton 33'
Mulgrew 49'
Griffiths 88'
Johansen 90+3'
Pjesëmarrja: 1,022[6]

Celtic fitoj me rez. të përgj. 6–1.

Raundi i tretë kualifikues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Faza Play-off[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b Pyunik played their home matches at Vazgen Sargsyan Republican Stadium, Yerevan, instead of their regular stadium Football Academy Stadium, Yerevan.
 2. ^ B36 Tórshavn played their home match at Tórsvøllur, Tórshavn, instead of their regular stadium Gundadalur, Tórshavn.
 3. ^ Levadia Tallinn played their home match at A. Le Coq Arena, Tallinn, instead of their regular stadium Kadriorg Stadium, Tallinn.
 4. ^ Trencín played their home match at Štadión pod Dubnom, Žilina, instead of their regular stadium Štadión na Sihoti, Trencín.
 5. ^ Fola Esch played their home match at Stade Josy Barthel, Luxembourg City, instead of their regular stadium Stade Émile Mayrisch, Esch-sur-Alzette.
 6. ^ The Steaua Bucure?ti v Trencín match was played behind closed doors due to punishment by UEFA.[7]
 7. ^ Rudar Pljevlja played their home match at Stadion pod Malim Brdom, Petrovac, instead of their regular stadium Gradski stadion, Pljevlja.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Regulations of the UEFA Champions League 2015/16 Season" (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 1 maj 2015. Marrë më 17 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura draw1
 3. ^ a b "Draws — First and second qualifying rounds". UEFA.com. Marrë më 22 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b "Qualifying round draws start road to Milan". UEFA.com. 22 qershor 2015. Marrë më 22 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c d e f g h "Summary UEFA Champions League - Round 1". Soccerway. Marrë më 3 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag "Summary UEFA Champions League - Round 2". Soccerway. Marrë më 17 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Football: Steaua Bucharest to play behind closed doors". Anadolu Agency. 25 shkurt 2015. Marrë më 24 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)