Jump to content

Celtic Park

Coordinates: 55°50′58.96″N 4°12′20.12″W / 55.8497111°N 4.2055889°W / 55.8497111; -4.2055889
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

55°50′58.96″N 4°12′20.12″W / 55.8497111°N 4.2055889°W / 55.8497111; -4.2055889


Celtic Park është një stadium futbolli në qytetin e Glasgout dhe vendi ku ekipi i Celtic F.C. zhvillon ndeshjet pritëse. Ai ka një kapacitet prej 60,355[1] spektatorësh, i cili e bën stadiumin më të madh në Skoci. Gjithashtu, tifozat e Celtic e quajnë Parkhead[2] ose Paradise.[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Struktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përdorimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Celtic Football Club". www.spfl.co.uk. Scottish Professional Football League. Marrë më 5 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Swan, Craig (11 nëntor 2011). "Former Celtic star urges Old Firm to sell stadium names to save clubs". Daily Record. Trinity Mirror. Marrë më 5 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ ""McCann Sells Celtic Shares". www.bbc.co.uk. BBC. Marrë më 6 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]