Futbolli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Futboll)
Jump to navigation Jump to search
Loja e futbollit
Në futboll, qëllimi themelor i tifozëve është të inkurajojnë skuadrën e tyre gjatë ndeshjes

Shoqata e futbollit, njohur zakonisht si futboll, është një lojë sportive midis dy skuadrave të përbëra me njëmbëdhjetë lojtarë (10 lojtare dhe nga nje portier) me një top sferike për 90 minuta apo një orë e gjysëm. Kjo lojë luhet nga 250 milionë lojtarë në 200 shtete, duke e bërë sportin më popullor në të gjithë botën. Loja zhvillohet në një fushë katërkëndëshe me një portë në të dyja anët e fundit të saj. Qëllimi i lojës është të shënosh gol në portën kundërshtare.

Portierët janë të vetmit lojtarë që mund t'a prekin topin me duar dhe me krahë gjatë kohë që janë vetëm në zonën e penalltisë. Lojtarët e tjerë jashtë kësaj zone përdorin këmbët për të pasuar ose për të goditur topin, por gjithashtu mund të përdorin dhe kokën. Skuadra që shënon më shumë gola deri në fund të ndeshjes fiton. Nëse rezultati është i barabartë deri në fund të ndeshjes, ndeshja ose konsiderohet barazim ose ndeshja shkon në kohën shtesë ose në gjuajtjet e penalltisë duke zbaturar formatin e kompedicionit. Rregullat e futbollit janë vendosur në lopën e anglisëAngli nga Federata Angleze e Futbollit në vitin 1863. Organi qeveritar ndërkombëtar i shoqatës së futbollit është Federata Ndërkombëtare e Shoqatës së Futbollit e cila organizon Kupën e Botës një herë në katër vite.[1]

Historia e Futbollit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas FIFA-s, loja konkurruese kineze cuju (蹴鞠, fjalë për fjalë "goditje e topit") është forma më e hershme e futbollit për të cilën ka prova. [4] Lojtarët e Cuju mund të përdorin çdo pjesë të trupit përveç duarve dhe qëllimi ishte të gjuante një top përmes një hapjeje në rrjetë. Ishte jashtëzakonisht e ngjashme me futbollin modern, megjithëse ndodhi ngjashmëri me rugby. [15] [16] Gjatë dinastisë Han (206 para Krishtit - 220 pas Krishtit), lojërat e cuju u standardizuan dhe u vendosën rregulla. [15]

Informacione të rëndësishme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futbolli përbëhet nga 11 lojtarë dhe 5 zëvëndësues maksimumi, por dhe 1 zëvendësues tjeter ne kohen shtese.Për herë të parë është luajtur më 19 dhjetor 1863.Futbolli për meshkuj si lojë olimpike është zhvilluar më 1900 ndërsa për vajza më 1996.Kohëzgjatja e një loje është 90 minuta plus 2-5 minuta shtesë.Një gol është e barabartë me 1 pikë.Për të shënuar një gol duhet të gjuash me këmbë topin tek rrjeta kundërshtare.Çdo skuadër duhet të ketë më shumë se 20 lojtarë dhe të ketë një trajner.


  1. ^ "2002 FIFA World Cup TV Coverage". FIFA. 5 dhjetor 2006. Arkivuar nga origjinali më 30 dhjetor 2006. Marrë më 6 janar 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)