Diskutim:Futbolli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi artikullin Futbolli. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


pur shka esht topi mir a ka nja sen me thon pse topi o mir esht

 • si mendon?(Puntori 10 Qershor 2006 22:12 (UTC))

Rregullat e ndeshjes[Redakto nëpërmjet kodit]

bartur nga artikulli

Redaksi e nderuar, desha sadopak te kontriboj ne lidhje me disa korigjime si ne formulim te fjalive njashtu edhe disa shifrave numerike sa i perket rregullave te futbollit.Shkojme me radhe; FUSHA E FUTBOLLIT:ka dimensionet 45m.e gjere dhe 90m.e gjate(kuptohet vlerat minimale)e jo 120m.e gjate. 6-PIKA E PENALLTISE: Formulim i gabuar,duhet te jet keshtu: eshte nje pike e larguar 11m.Nga mesi i portes(e jo golit)sepse gol quhet shenimi ne lojen e futbollit.Pika 7.GOLI. Duhet te jet keshtu: 7.PORTA:Eshte me lartesi 2.44m.kurse gjeresi 7.32m.Perbehet prej dy shtyllave pingule(normale)dhe traverses qe kan diametrin (10-12cm).

   8.GODITJA NGA KENDI - KORNA:Arihet atehere kur ndonjeri nga lojtaret kundershtar me apo pa dashje, debon topin jasht vijes fundore te gjysempjeses se fushes, ne te cilen mbrohet.
   Topi duhet t'a kalon vijen fundore me tere perimetrin e tij.
    
   Goli mund te arrihet direkt nga korna. Vlen te theksohet se gjate ekzekutimit te kornes nuk ka pozicion jasht-loje.
   Lojtari kundershtar nuk guxon te qendron me afer se 9.15m.nga topi gjat ekzekutimit te kornes.Me respekt;REMZI BALLKAZHI Trainer i Larte i Futbollit

REMZI BALLAZHI Trainer i Larte i Futbollit[Redakto nëpërmjet kodit]

    Stresi qe duket i pafund,me pas gezim i madh apo drame sportive.Kjo eshte PENALLTIA, te cilen
 Italianet e kane perjetuar me se shumti ne lekuren e tyre. Tre Kampionate Boterore te humbura me   radhe,nga Boterori Italia 1990 deri te Franca 1998,me pas gezimi i papershkrueshem i mbremjes se Berlinit, pe r te mos folur per klubet qe kan pesuar fat te tille.
               
              Ku lindi PENALLTIA


   Duhet kthyer prapa me kohe, saktesisht viti 1885 ne qytezen irlandeze MILFORD, kur WILLIAM McCrum, portier i skuadres se qytezes se tij, vendosi se kishte ardhur koha te denohen nderhyrjet e ndaluara dhe te ashpra kunder sulmuesve.Ideja e tij ishte qe te goditej nje gjuajtje nga distanca e 

afert dhe pa asnje barriere.Kjo ishte PENALLTIA.Pak vite me vone Me Crum ia doli ta binde Irish foo tball Associaton qe ta beje rregull te saj,por fuqizimi i kesaj rregulle jasht Irlandes ishte vesh tire e realizueshme.Vetem 6 vjet me vone,saktesisht me 2Qershor te vitit 1891,penalltia adoptohet edhe ne pjese tjera te Britanise se Madhe,e me pas ne tere boten.

   Tani qyteza irlandeze ka vendosur ta perkujtoje Me Crum me nje monument per nder te tij.


          DISA TË DHËNA NË LIDHJE ME DIMENSIONET E PORTES NË LOJEN E FUTBOLLIT
   Porta është e lartë 2.44 m ndërsa e gjërë 7.32m.Diametri 10-12 cm.
  
  Dmth,me proporcionin 1 me 3. Sqarimi; 2.44 shumëzohet me 3 fitojmë gjërësinë 7.32m.        Konceptet themelore ne lenden e edukates fizike

-Kineziologjia;eshte term qe ne kohen e fundit eshte duke u aplikuar me emrin fizik,rrjedh nga fjala greke kinezis-levizje dhe logos-shkence, eshte shkence qe merret me levizjet trupore.


-ed.fizike;eshte proces ne vetvete i organizuar, qe ka per qellim, zhvillimin dhe aftesimin e nje personaliteti te shendoshe dhe te gjithanshem duke krijuar shprehi dhe dituri speciale motorike. Ed.fizike rradhitet ne grupin e lendeve shoqerore.


-Sporti;eshte mjet i rendesishem ne ed.fizike,sherben per forcimin e shendetit per pergatitje te larta fizike,si dhe per zhvillimin e cilesive te vullnetit te larte, duke aplikuar rregullat.


-Rekreacioni;eshte veprim i aktiviteteve te lira trupore gjate nje kohe ne menyre qe ajo te kaloje ne forme te kendshme,derfyese,argetuese per te pergatitur organizmin per oren e ardhshme.


-Forca;eshte energji trupore e cila hargjohet apo qlirohet,nga veprimi i muskujve gjate nje njesie kohore me qellim qe te kryhen detyrat e caktuara,forca eshte energji qe ushtrohet me qellim qe te arrihet ndryshimi i gjendjes se tanishme.


-Levizshmeria;eshte veti e organizmit te njeriut qe eshte ne gjendje te ndryshoje qendrimin apo poziten e trupit me vetdije duke marre forme te ndryshme.


-Qendrueshmeria;eshte veti e organizmit te njeriut per ti perballuar veprimet te ndojne force te jashtme pa pasur pasoja te vet organizmit.


-(Kultura fizike;) eshte pjese perberse e kultures se pergjithshme qe perfshijne te gjitha rezultatet e arritura nga kjo lemi.


-Futbolli; perbehet nga 11 lojtar dhe 3 zevendesues maksimumi. Futbolli per meshkuj si loje olimpike eshte zhvilluar me 1990 ndersa per vajza me 1996. kohzhgjatje e nje loje eshte 90 minuta plus 2-5 min shtese. nje gol eshte i barabarte me nje pike per te shenuar nje gol duhet te gjuash me kembe topin tek rrjeta kundershtare. fusha e futbollit ka dimensionet 45m e gjere dhe 90m e gjate.

Vehbi behrami[Redakto nëpërmjet kodit]

Futbolli eshte sport kolektiv luhet me 11 lojtar njeri prej tyre eshte portjer luhet me ekipe dhe luhet me kembe te gjit lojtaret kane te veshur dresat e njejeta vetem portjer i ka dresat ngjyr tjeter lojtaret duhet te ken kopaqkat numrin dresat qorapet etj.