Bakary Nimaga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bakary Nimaga
Të dhënat personale
Emri i plotëBakary Nimaga
Data e lindjes (1994-12-06) 6 Dhjetor, 1994 (25 vjeç)
Vendi i lindjesDouala, Kamerun
Gjatësia1,89 m (6 ft 2+12 in)
PozicioniMesfushor–Sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualSkënderbeu Korçë
Numri8
Karriera në rini
–2012Stade Malien
2012–2013FC Twente
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2013–Skënderbeu Korçë64(4)
Ekipi kombëtar
2012–Mali U–203(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 4 Shkurt 2017.
† Ndeshje (Gola).

Bakary Nimaga (lindur më 6 Dhjetor 1994Douala, Kamerun) është një futbollist malian i cili luan me klubin shqiptar Skënderbeu KorçëKategorinë Superiore.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skënderbeu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nimaga u bashkua me kampionët e shqipërisë Skënderbeu Korçë nga FC Twente në ditën e fundit të merkatos së Janarit të vitit 2013, duke firmosur një kontratë dy vjeçare e cila do të skadonte më 31 Dhjetor 2015. Në sezonin 2012–13, ai u paraqit në pesë ndeshje në ligë dhe dy ndeshje në Kupën e Shqipërisë, duke ndihmuar skuadrën e tij të fitonte Kategorinë Superiore për të tretin vit rresht.

Më 17 gusht 2014, Nimaga shënoi golin e vetëm në fitoren 1–0 kundër Flamurtaritstadiumin Qemal Stafa, në finalen e Superkupës së Shqipërisë 2014, duke i dhuruar trofeun e dytë në histori klubit.[1] Ai shënoi në pjesën e dytë pas një krosimi nga kapiteni Bledi Shkëmbi.[1]

Më 25 Janar 2015, Nimaga shënoi golin e tij të parë në ligë, duke shënuar të katërtin në fitoren 4–1 kundër ElbasanitElbasan Arena, në ndeshjen e parë të fazës së tretë të ligës.[2][3]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ishte emëruar në skuadrën e Malit U–20 për 2013 Kupën e Botës U–20 e zhvilluar në Turqi, ku u paraqit në të tre ndeshjet e fazës së grupeve, ku Mali barazoi dy dhe humbi një duke përfunduar në fundin e Grupit D.[4]

Ai u vendos nën hetim nga Federata Maliane e Futbollit pas akuzave se mund të kishte mashtuar për moshën e tij, por pas ekzanimeve të dokumentacioneve të tij u zbulua se ai kishte lindur më 6 dhjetor 1994.[5]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 29 Janar 2015 [6][7][8]

Klubi Sezoni Liga Kupa Kontinenti Tjetër Total
Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Skënderbeu 2012–13 5 0 2 0 7 0
2013–14 8 0 3 2 4 0 0 0 15 2
2014–15 11 1 2 1 1 0 1 1 15 3
Total 24 1 7 3 5 0 1 1 37 5
Karriera në total 24 1 7 3 5 0 1 1 37 5

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skënderbeu Korçë

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Ahmeti, Fatmir (17 gusht 2014). "Skënderbeu e nis me trofe, fiton Superkupën e Shqipërisë". Panorama Sport. Marrë më 17 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Skënderbeu e 'shkeli' Elbasanin". Bota Sot. 25 janar 2015. Marrë më 29 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Skënderbeu "poker" Elbasanit, korçarët fitojnë lehtësisht dhe ndjekin Kukësin". Panorama Sport. 25 janar 2015. Marrë më 29 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ FIFA Record
  5. ^ "Affaire Bakary Nimaga, joueur de l'EN Juniors". Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 korrik 2013. Marrë më 23 dhjetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Mali - B. Nimaga - Profile with news, career statistics and history". Soccerway. Marrë më 30 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Football : Bakary Nimaga". Football DataBase. Marrë më 30 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Profile of Bakary Nimaga at footballzz.co.uk". footballzz.co.uk. Marrë më 30 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e thyer]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]