Kategoria Superiore 2014–15

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kategoria Superiore 2014-2015
Kategoria Superiore 2014–15
Sezoni 2014-2015
Skuadrat 10 skuadra
Fitorje si mysafir ??
Fitorja më e thellë ??
Golshënuesi
më i mirë
??
Ndeshjet 135
Golat 269
Golat/Ndeshjet (? Gola)
‹‹ 2013–14 2015–16 ››

Kategoria Superiore 2014-2015 është sezoni i 76të Zyrtar, ose i 79të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni filloi në gusht, 2014 dhe mbaroi në 22 Maj, 2015. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

KS Skënderbeu janë kampionët në fuqi, kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të pestë rresht dhe të gjashtën gjithsej në historinë e klubit.

Ndryshimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndryshe nga sezonet e kaluara, sezoni 2014-2015 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Nuk ka ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxheriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tetë skuadra nga sezoni i kaluar i Superligës dhe dy të adhura nga Kategoria e Parë: Elbasani dhe Apolonia; luftojnë për tri trofetë e mundshëm: kampionatin, Kupën dhe Superkupën e Shqipërisë, si dhe për katër vendet që të çojnë në kompeticionet evropiane, ekipi kampion në Ligën e Kampioneve dhe tre në Ligën e Evropës (vendet 2-3 dhe fituesi i Kupës së Shqipërisë).

Në këtë edicion marrin pjesë shtatë ekipe, që të paktën e kanë fituar një herë titullin kampion: Tirana (24), Partizani (15), Vllaznia (9), Skënderbeu (6), Elbasani (2), Flamurtari (1) dhe Teuta (1).

Stadiumet dhe vendet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendndodhjet e stadiumeve të skuadrave në Superligën 2011-2012
  Skuadra Qyteti Stadiumi Kapaciteti [2]
01. KF Apolonia Fier Stadiumi "Loni Papuçiu" 7,000
02. KF Elbasani Elbasan Stadiumi "Ruzhdi Bizhuta" 12,300
03. Flamurtari Vlorë Vlora Stadiumi "Flamurtari" 8,500
05. Laçi Laçi Stadiumi "Laçi" 5,000
06. FK Kukësi Kukës Stadiumi "Zeqir Ymeri" 5,000
07. Skënderbeu Korçë Korça Stadiumi "Skënderbeu" 12,000
8. FK Partizani Tiranë Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
9. Teuta Durrës Durrës Stadiumi "Niko Dovana" 12,000
10. Tirana Tirana Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
11. Vllaznia Shkodër Shkodra Stadiumi "Loro Boriçi" 16,000

Stafi dhe sponsorizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Trajneri Kapiteni Prodhuesi i fanellës Sponsori në fanellë
KF Apolonia Flamuri Elidon Demiri Flamuri Rudin Nako Givova
KF Elbasani Flamuri Ilirjan File Flamuri Eriol Merxha Givova Xhanini
FK Flamurtari Flamuri Ernest Gjoka Flamuri Franc Veliu Lescon TRK/Atlasjet
FK Kukësi Flamuri Agim Canaj Flamuri Artim Šakiri Adidas Kevin Construction
KF Laçi Flamuri Armando Cungu Flamuri Stipe Buljan Adidas
FK Partizani Flamuri Shpëtim Duro Flamuri Nderim Nexhipi Legea
KF Skënderbeu Flamuri Mirel Josa Flamuri Bledi Shkëmbi Legea Ama Caffe
KS Teuta Flamuri Hasan Lika Flamuri Bledjan Rizvani Erreà Caffè Pascucci
KF Tirana Flamuri Gugash Magani Flamuri Ervin Bulku Legea
KF Vllaznia Flamuri Baldo Ranieri Flamuri Ndriçim Shtubina Givova Grand Europa Resort

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Kategorinë Superiore 2014-2015 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2014-2015#Rezultatet.

Faza e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2014-2015#Rezultatet.

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e ligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat e sezonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 2 Nëntor 2014

Renditja Lojtari Skuadra Gola
1 Flamuri Pero Pejić Kukësi 5
2 Flamuri Segun Adeniyi Laçi 4
Flamuri Elis Bakaj Tirana 4
Flag of Montenegro.svg Marko Ćetković Laçi 4
Flamuri Stevan Račić Partizani 4
6 Flamuri Mentor Mazrekaj FK Partizani 3
Flamuri Peter Olayinka Skënderbeu 3
Flamuri Fatjon Sefa Skënderbeu 3
Flamuri Xhevdet Shabani Teuta 3
Flamuri Ndriçim Shtubina Vllaznia 3

Assistuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 21 Shtator 2014

Renditja Lojtari Skuadra Assista
1 Flamuri Kushtrim Lushtaku FK Kukësi 2
Flamuri Yll Hoxha FK Kukësi
Flamuri Meddie Kagere KF Tirana
Flamuri Arsen Hajdari Vllaznia
Flamuri Segun Adeniyi KF Laçi
6 Flamuri Bernard Berisha KF Skënderbeu 1
Flamuri Bledi Shkëmbi KF Skënderbeu
Flamuri Andi Ribaj KF Skënderbeu
Flamuri Kristi Vangjeli KF Skënderbeu
Flamuri Marconi KF Skënderbeu
Flamuri Xhevdet Shabani KS Teuta
Flamuri Blerim Kotobelli KS Teuta
Flamuri Ardit Peposhi KS Teuta
Flamuri Brunild Pepa KS Teuta
Flamuri Emiljano Veliaj KF Laçi
Flamuri Gjergji Muzaka FK Flamurtari
Flamuri Gilman Lika FK Flamurtari
Flamuri Vilfor Hysa FK Kukësi
Flamuri Mentor Mazrekaj FK Partizani
Flamuri Idriz Batha FK Partizani
Flamuri Stevan Račić FK Partizani
Flamuri Mario Morina KF Tirana
Flamuri Erando Karabeci KF Tirana
Flamuri Tomislav Bušić KF Tirana
Flamuri Alis Baci Vllaznia
Flamuri Arjan Pisha KF Elbasani
Flamuri Marko Rajković KF Apolonia

Shënimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disiplina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [1]
  2. ^ Stadiumet në Shqipëri - E hapur me 11 shtator 2011
  3. ^ Skënderbeu vs Elbasani

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]