Kategoria e Parë 1961

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1961
Sezoni 1961
Fituesi Partizani
Zbritjet Vllaznia
Tomori
Golshënuesi
më i mirë
Panajot Pano (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1960 Kategoria e Parë
1962-63
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1961.

Ky ishte Kampionati i 27-të i Shqipërisë. Nisi dhe përfundoi më 1961[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 18 14 2 2 46 13 30
2 Dinamo 18 14 2 2 41 12 30
3 17 nëntori 18 9 5 4 27 18 23
4 Labinoti 18 8 2 8 23 26 18
5 Flamurtari 18 5 6 7 21 26 16
6 Skënderbeu 18 6 3 9 24 26 15
7 Besa 18 6 3 9 17 24 15
8 Traktori 18 3 6 9 16 26 12
9 Vllaznia 18 4 3 11 10 26 11
10 Tomori 18 3 4 11 15 43 10

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Partizani Tirana
Logo Partizani Tirana

Sulejman Maliqati, Robert Jashari, Kolec Kraja, Lin Shllaku, Tomorr Shehu, Gani Merja, Mico Ndini, Iljaz Dingu, Simon Deda, Pavllo Bukoviku, Panajot Pano, Osman Mema, Mico Papadhopulli, Refik Resmja, Sotir Seferaj, Jonuz Teli, Fatbardh Deliallisi. Trainer: Rexhep Spahiu.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta