Jump to content

Kategoria e Parë 1957

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1957
Sezoni 1957
Fituesi Partizani
Zbritjet Spartaku Tiranë
Golshënuesi
më i mirë
Refik Resmja (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1956 Kategoria e Parë
1958
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1957.

Ky ishte Kampionati i 23-të i Shqipërisë. Nisi më 10 mars, 1957 dhe përfundoi më 3 korrik, 1957[1].

Klasifikimi dhe rezultatet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 14 10 3 1 28 7 23
2 Dinamo 14 11 1 2 33 8 23
3 Puna Korçë 14 7 3 4 17 15 17
4 Puna Tiranë 14 5 6 3 22 17 16
5 Puna Vlorë 14 4 4 6 20 28 12
6 Puna Durrës 14 5 1 8 25 23 11
7 Puna Kavajë 14 3 2 9 16 36 8
8 Spartaku Tiranë 14 0 2 12 6 34 2

Përbërja e skuadrës fituese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
1. Partizani Tirana
Logo KS Partizani Tirana

Sulejman Maliqati, Fatbardh Deliallisi, Besim Fagu, Mico Papadhopulli, Tafil Baci, Gani Merja, Kolec Kraja, Mico Ndini, Roza Haxhiu, Refik Resmja, Simon Deda, Lin Shllaku, Nexhmedin Caushi, Shefqet Topi, Muharrem Karranxha, Nuri Bylyku, Fadil Vogli, Robert Jashari. Trajner: Rexhep Spahiu.

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.
  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2021. Marrë më 14 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)