Jump to content

Kategoria e Parë 1965-66

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1965-66
Sezoni 1965-66
Fituesi 17 nëntori
Zbritjet Erzeni
Golshënuesi
më i mirë
Saimir Dauti (Dinamo)
‹‹ Kategoria e Parë 1964-65 Kategoria e Parë
1966-67
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1965-66.

Ky ishte Kampionati i 31-të i Shqipërisë. Nisi më 1965 dhe përfundoi më 1966[1].

Klasifikimi dhe rezultatet*

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 17 nëntori 22 18 2 2 53 14 38
2 Partizani 22 17 4 1 45 12 38
3 Dinamo 22 11 7 4 40 17 29
4 Vllaznia 22 7 9 6 29 20 23
5 Labinoti 22 7 8 7 29 32 22
6 Lokomotiva 22 5 10 7 14 21 20
7 Besa 22 5 9 8 18 26 19
8 Skënderbeu 22 5 9 8 21 31 19
9 Flamurtari 22 5 5 16 26 26 15
10 Tomori 22 5 4 13 18 34 14
11 Traktori 22 5 3 14 18 38 13
12 Erzeni 22 3 6 13 12 48 12

Finale për titullin

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
17 nëntori 2-1 Partizani

Përbërja e skuadrës fituese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
1. 17 nëntori
Logo KF Tirana

Josif Kazanxhi, Bahri Ishka, Ilir Elini, Bujar Tafaj, Fatmir Frasheri, Skender Halili, Gezim Kasmi, Nuri Bylyku, Ali Mema, Luigj Bytyci, Niko Xhacka, Tomorr Gjoka, Pavllo Bukoviku, Rexhep Bathorja, Skender Hyka, Gezim Saraci, Osman Mema, Vaso Konomi, Aurel Verria. Trajner: Myslym Alla.

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.
  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2021. Marrë më 15 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)