Kategoria e Parë 1976-77

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1976-77
Sezoni 1976-77
Fituesi Dinamo
Zbritjet Besa
Golshënuesi
më i mirë
Agim Murati (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1975-76 Kategoria e Parë
1977-78
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1976-77.

Ky ishte Kampionati i 41-të i Shqipërisë. Nisi më 4 shtator, 1976 dhe përfundoi më 12 qershor, 1977[1].

Sezoni i rregullt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 22 10 8 4 31 16 28
2 Skënderbeu 22 10 8 4 25 16 28
3 Vllaznia 22 11 5 6 34 23 27
4 Partizani 22 8 10 4 24 15 26
5 Lokomotiva 22 7 9 6 20 17 23
6 17 Nëntori 22 10 3 9 21 21 23
7 Traktori 22 8 7 7 17 21 23
8 Labinoti 22 6 8 8 19 19 20
9 Luftëtari 22 6 6 10 19 26 18
10 Flamurtari 22 6 5 11 20 31 17
11 Besa 22 4 9 13 12 23 17
12 Shkëndija Tiranë 22 4 6 12 11 24 14

Grupi 1[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 32 16 12 4 46 24 44
2 Skënderbeu 32 14 12 6 33 22 40
3 Vllaznia 32 15 7 10 48 34 37
4 Partizani 32 10 13 9 32 27 33
5 17 nëntori 32 14 5 13 31 31 33
6 Lokomotiva 32 9 10 13 27 33 28

Grupi 2[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
7 Luftëtari 32 9 11 12 28 32 29
8 Labinoti 32 9 11 12 25 29 29
9 Flamurtari 32 9 11 12 36 41 29
10 Traktori 32 9 11 12 23 33 29
11 Shkëndija Tiranë 32 8 11 13 19 29 27
12 Besa 32 6 14 12 16 29 26

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Dinamo Tirana

Jani Rama, Vasillaq Zeri, Ilir Pernaska, Shyqyri Ballgjini, Muhedin Targaj, Andrea Marko, Aleko Bregu, Xhorxhi Puka, Torez Ciraku, Iljaz Ceco, Haxhi Mergjyshi, Faruk Sejdini, Kujtim Cocoli, Rifat Ibershimi, Gani Xhafa, Gj. Gjini, Ibrahim Kodra, Riza Hicka, Shaban Zenuni, Ahmet Ahmedani, Luarasi. Trajner: Durim Shehu.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta