Jump to content

Kategoria e Parë 1948

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1948
Sezoni 1948
Fituesi Partizani
Zbritjet Shqiponja
Traktori
Tomori Berat
Spartaku Kuçovë
Golshënuesi
më i mirë
Zihni Gjinali (Partizani)
Ndeshjet 83
Golat 322
Golat/Ndeshjet 3.8
‹‹ Kategoria e Parë 1947 Kategoria e Parë
1949
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1948. Ky ishte Kampionati i 14të i Shqipërisë. Nisi më 21 mars, 1948 dhe përfundoi më 25 gusht, 1948[1].

Sezoni i kaluar: Kategoria e Parë 1947. Sezoni i rradhës: Kategoria e Parë 1949.

Klasifikimi dhe rezultatet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi A:

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 10 8 1 1 34 8 17
2 Vllaznia 10 8 1 1 26 7 17
3 17 nëntori 9 4 2 3 9 9 10
4 Ylli i Kuq Durrës 9 3 2 4 12 16 8
5 Besa 9 0 1 8 7 33 1
6 Dinamo Korçë 7 0 1 6 6 33 1

Grupi B:

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Flamurtari 14 8 4 2 47 19 20
2 Bashkimi Elbasanas 14 7 5 2 34 15 19
3 Apolonia 14 7 5 2 31 20 19
4 Shqiponja 14 6 4 4 31 23 16
5 8 nëntori Shijak 14 5 5 4 23 25 15
6 Traktori 14 4 2 8 22 34 10
7 Tomori Berat 14 3 3 8 18 32 9
8 Spartaku Kuçovë 14 1 2 11 17 55 4
25 gusht 1948 Partizani - Flamurtari 6:2 (3:1) 0:1 Bezhani (8.), 1:1 Biçaku (25.), 2:1 Gjinali (29.), 3:1 Gjinali (43.), 4:1 Gjinali (56.), 5:1 Gjinali (72.), 6:1 Shaqiri (74.) , 6:2 Daija (88.) Tirana

Përbërja e skuadrës fituese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
1. Partizani Tirana[2]
Logo FK Partizani Tirana

Alfred Bonati, Muhamet Dibra, Xhevdet Shaqiri, Rexhep Lacej, Sllave Llambi, Hivzi Sakiqi, Besim Fagu, Bimo Fakja, Zyber Lisi, Aristidh Parapani, Zihni Gjinali, Vasif Biçaku, Hamdi Bakalli, Alush Merhori - Trainer: Sllave Llambi.

Kampionati i ndërprerë 1948

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1948, FSHF vendosi të përdorë një formulë të re për kampionatin sipas kalendarit 'perëndimor': vjeshtë 1948-pranverë 1949. Por në 31 mars, 1949 Federata Sportive Shqiptare e anulloi sezonin 1948-49 nën presionin e sovjetikëve.[3] Pas shkëputjes nga influenca sovjetike, Shqipëria nisi sezonin vjeshtë/pranverë që nga viti 1962/63.

Tabela në momentin e anullimit:

1.Partizani Tiranë     6  5 1 0 26- 2  11 
2.Tirana          6  4 1 1 10- 4  9 
3.Shkodra          5  4 0 1 21- 1  8 
4.Durrësi          6  3 1 2  8- 7  7 
5.Kavaja          5  1 1 3 10-11  3 
6.Korça           4  1 0 3  7-10  2 
7.Elbasani         6  0 2 4  5-27  2 
8.Vlora           6  0 2 4  2-27  2

SHT1: Përveç javës së fundit, ndeshjet Korça vs Kavaja dhe Korça vs Shkodra nuk u luajtën.

SHT2: Klubet e Policisë (Dinamo) dhe Sindikatave (Spartaku) i ndërruan emrat në thjesht emrat e qyteteve, përveç Partizanit dhe Dinamos.

 • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
 • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.
 1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2020. Marrë më 13 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Florent Hoxha; Fatjon Pandovski (2004). "Albania - Championship Winning Teams" [Shqipëria - Ekipet fituese të kampionatit] (në anglisht). RSSSF. Marrë më 22 dhjetor 2010.
 3. ^ RSSF Albania