Kategoria e Parë 1953

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1953
Sezoni 1953
Fituesi Dinamo
Zbritjet Spartaku Pogradec
Golshënuesi
më i mirë
Refik Resmja (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1952 Kategoria e Parë
1954
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1953.

Ky ishte Kampionati i 19-të i Shqipërisë. Nisi më 1 shkurt, 1953 dhe përfundoi më 24 maj, 1953[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Dinamo 18 14 2 2 41 10 30
2 Partizani 18 14 1 3 51 16 29
3 Puna Tiranë 18 14 1 3 47 16 29
4 Puna Shkodër 18 11 2 5 32 19 24
5 Puna Vlorë 18 6 4 8 22 27 16
6 Puna Durrës 18 3 8 7 13 18 14
7 Luftëtari Sh.B.E.Hoxha 18 5 2 11 18 27 12
8 Puna Korçë 18 5 2 11 14 36 12
9 Dinamo Durrës 18 1 7 10 8 22 9
10 Spartaku Pogradec 18 1 3 14 13 57 5

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hysen Verria, Hamdi Bakalli, Besim Borici, Qemal Cungu, Leonidha Dashi, Xhevdet Shaqiri, Muhamet Vila, Sabri Peqini, Zihni Gjinali, Skender Jareci, Skender Begeja, Koci Sherko, Taq Murati, Qamil Teliti, Pal Mirashi, Hamdi Tafmizi, Grigor Sheshi, Dhimitraq Gjyli, Shyqyri Rreli, Suat Hamzi, Mile Qoshja, Thimo Thimio, B. Daci.

Trajner: Zihni Gjinali

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta