Jump to content

Kategoria Superiore 1998-99

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1998-99
Sezoni 1998-99
Fituesi KF Tirana
Zbritjet KS Besa
KF Laçi
KS Burreli
Golshënuesi
më i mirë
Artan Bano (KS Lushnja)
‹‹ Kategoria e Parë 1997-98 Kategoria Superiore
1999-00
 ››

Statistika të Kategorisë Superiore në sezonin 1998-99.

Ky ishte Kampionati i 63-të i Shqipërisë. Nisi më 29 gusht, 1998 dhe përfundoi më 15 maj, 1999[1].

Klasifikimi dhe rezultatet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KF Tirana 30 18 7 5 48 20 61
2 KS Vllaznia 30 18 6 6 57 18 60
3 KF Bylis 30 18 5 7 51 19 59
4 KF Tomori 30 13 7 10 31 25 46
5 KS Lushnja 30 14 2 14 52 40 44
6 KS Dinamo 30 11 7 12 37 37 40
7 KS Shkumbini 30 12 4 14 30 38 40
8 KS Teuta 30 12 4 14 28 48 40
9 KS Elbasani 30 11 6 13 30 30 39
10 KF Partizani 30 10 9 11 37 46 39
11 FK Flamurtari 30 11 5 14 40 47 38
12 KF Skënderbeu 30 12 2 16 44 53 38
13 KF Apolonia 30 10 7 13 32 42 37
14 KS Besa 30 10 6 14 25 40 36
15 KF Laçi 30 9 6 15 36 55 33
16 KS Burreli 30 8 3 19 40 60 27

Përbërja e skuadrës fituese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
1. KF Tirana
Logo KF Tirana

Ardian Mema, Nikolin Coclli, Klodian Duro, Saimir Malko, Devi Muka, Alket Zeqo, Alpin Gallo, Blendi Nallbani, Krenar Alimehmeti, Alban Tafaj, Eldorado Merkoci, Sokol Prenga, Nevil Dede, Rezart Dabulla, Elvis Sina, Sokol Ishka, Ervin Bulku, Sokol Bulu, Isli Hidi, Taulant Stermasi, Oltion Osmani, Marian Liti, Agron Xhafa, Saimir Iljazi, Ervin Karaj, Rezart Karaj, Nordik Ruhi, Devis Ismaili. Trajner: Sulejman Mema.

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.
  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 20 prill 2019. Marrë më 18 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)