Jump to content

Kategoria e Parë 1980-81

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1980-81
Sezoni 1980-81
Fituesi Partizani
Zbritjet Skënderbeu
Traktori
Golshënuesi
më i mirë
Dashnor Bajaziti (Besa)
‹‹ Kategoria e Parë 1979-80 Kategoria e Parë
1981-82
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1980-81.

Ky ishte Kampionati i 45-të i Shqipërisë. Nisi më 21 shtator, 1980 dhe përfundoi më 7 qershor, 1981[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 26 15 7 4 36 17 37
2 Dinamo 26 14 8 4 32 17 36
3 17 Nëntori 26 14 7 5 38 21 35
4 Vllaznia 26 9 9 8 30 33 27
5 Luftëtari 26 10 5 11 25 24 25
6 Naftëtari 26 10 5 11 24 32 25
7 Besa 26 7 10 9 28 25 24
8 Flamurtari 26 8 8 10 27 26 24
9 Labinoti 26 7 10 9 24 28 24
10 Besëlidhja 26 6 11 9 21 25 23
11 Lokomotiva 26 6 11 9 20 24 23
12 Tomori 26 4 15 7 14 20 23
13 Skënderbeu 26 5 12 9 19 27 22
14 Traktori 26 4 8 14 17 36 16

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Partizani Tirana
Logo KF Partizani

Safet Berisha, Perlat Musta, Kastriot Hysi, Arjan Ahmetaj, Sulejman Starova, Bujar Hado, Ilir Lame, Feim Breca, Haxhi Ballgjini, Musa Fagu, Genc Tomori, Kristaq Eksarko, Agim Murati, Hasan Lika, Alqi Gjini, Valter Mece, Gezim Mance, Ferid Rragami, Kristaq Ciko. Trajner: Bejkush Birce.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta