Kategoria e Parë 1930

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1930. Ky ishte Kampionati i 1-rë i Shqipërisë.

Sezoni i kaluar: Kategoria e Parë 1911. Sezoni i rradhës: Kategoria e Parë 1931.

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kategoria e Parë 1930 is located in ShqipëriaLua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.Lua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.Lua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.Lua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.Lua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.Lua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.
Vendndodhja e skuadrave që morën pjesë në Kategorinë superiore 1930
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Sportklub Tiranë 10 5 4 1 17 7 14
2 Skënderbeu Korçë 10 5 4 1 14 5 14
3 Bashkimi Shkodran 10 4 5 1 20 14 13
4 Teuta Durrës 10 3 2 5 12 17 8
5 Urani Elbasan 10 3 1 6 9 20 7
6 Sportklub Vlorë 10 1 2 7 4 13 4
Nikoqir \ Mysafir SHK SKB TEU TIR URA VLO
Bashkimi Shkodran   2-4 3-3 3-2 1-1 2-1
Skënderbeu Korçë 0-0   2-0 0-0 4-0 0-0
Teuta Durrës 2-3 0-2   2-2 3-1 1-0
Sportklub Tiranë 1-1 0-0 3-0   3-1 3-0
Urani Elbasan 0-4 1-2 1-0 0-2   2-0
Sportklub Vlorë 1-1 2-0 0-1 0-1 1-2  

Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

29 qershor 1930 KS Skënderbeu Korçë - SK Tirana 0:2 fitore teknike Korça
6 korrik 1930 SK Tirana - KS Skënderbeu Korçë 2:0 fitore teknike Tirana

Skuadra fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja e skuadrës fituese SK Tirana

1. SK Tirana[1]
Logo SK Tirana

Rudolf Gurashi, Abdullah Shehri, Irfan Gjinali, Xhelal Kashari, Vasil Kajano, Gjon Sabati, Llazar Miha, Mark Gurashi, Bexhet Jolldashi, Shefqet Ndroqi, Isuf Dashi, Selman Stermasi, Adem Karapici, Hysen Kusi, Mustafa Begolli, Hilmi Kosova, Emil Hajnali, Rexhep Maçi. - Trainer: Selman Stermasi

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Përbërja e skuadrës në RSSSF.com

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

RSSSF