Kategoria e Parë 1971-72

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1971-72
Sezoni 1971-72
Fituesi Vllaznia
Zbritjet Tomori
Studenti Tiranë
Golshënuesi
më i mirë
Ilir Përnaska (Dinamo)
‹‹ Kategoria e Parë 1970-71 Kategoria e Parë
1972-73
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1971-72.

Ky ishte Kampionati i 36-të i Shqipërisë. Nisi më 1971 dhe përfundoi më 1972[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Vllaznia 26 15 10 1 48 15 40
2 17 Nëntori 26 14 9 3 44 23 37
3 Dinamo 26 13 10 3 45 20 36
4 Partizani 26 13 8 5 35 21 34
5 Labinoti 26 9 14 3 30 16 32
6 Besa 26 10 11 5 36 20 31
7 Shkëndija Tiranë 26 12 5 9 36 33 29
8 Flamurtari 26 9 8 9 28 36 26
9 Lokomotiva 26 9 7 10 27 31 25
10 Skënderbeu 26 6 12 8 23 23 24
11 Traktori 26 5 9 12 23 36 19
12 Luftëtari 26 5 4 17 14 39 14
13 Tomori 26 2 5 19 14 56 9
14 Studenti Tiranë 26 1 6 19 9 43 8

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Vllaznia Shkodër

Rauf Canga, Zyhdi Basha, Hajrulla Lekaj, Suat Duraj, Paulin Ndoja, Ramazan Rragami, Menduh Dedja, Myzafer Mani, Viktor Plumbini, Esat Rakiqi, Cesk Ndoja, Medin Zhega, Sabah Bizi, Lek Kocobashi, Ismet Hoxha, Myzafer Qeraj, Millan Vaso, Selami Dani, Halil Puka. Trajner: Xhevdet Shaqiri.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2012. Marrë më 15 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)