Kategoria Superiore 2016–17

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 2016-2017
Kategoria Superiore 2016–17
Kategoria Superiore 2016–17
Sezoni 2016-2017
Skuadrat 10 skuadra
Liga e Kampioneve FK Kukësi
Liga e Evropës FK Partizani
KF Skënderbeu
KF Tirana
Fitorje si mysafir ??
Fitorja më e thellë ??
Golshënuesi
më i mirë
Pero Pejic ?? gola
Ndeshjet 135
Golat ??
Golat/Ndeshjet (? Gola)
‹‹ 2015–16 2017–18 ››

Kategoria Superiore 2016-2017 është sezoni i 78të Zyrtar, ose i 81të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni filloi në 7 Shtator, 2016 dhe mbaroi në 27 Maj, 2017. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

KS Skënderbeu janë kampionët në fuqi. Kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të gjashtë rresht dhe të shtatën gjithsej në historinë e klubit. Titulli u fitua nga FK Kukësi, titulli i parë kampion.

Ndryshimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2016-2017 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Nuk ka ndeshje play-off.

Ndryshimet menaxheriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tetë skuadra nga sezoni i kaluar i Superligës dhe dy të adhura nga Kategoria e Parë: Luftëtari dhe Korabi; luftojnë për tri trofetë e mundshëm: kampionatin, Kupën dhe Superkupën e Shqipërisë, si dhe për katër vendet që të çojnë në kompeticionet evropiane, ekipi kampion në Ligën e Kampioneve dhe tre në Ligën e Evropës (vendet 2-3 dhe fituesi i Kupës së Shqipërisë).

Në këtë edicion marrin pjesë gjashtë ekipe, që të paktën e kanë fituar një herë titullin kampion: Tirana (24), Partizani (15), Vllaznia (9), Skënderbeu (7), Flamurtari (1) dhe Teuta (1).

Stadiumet dhe vendet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kategoria Superiore 2016–17 is located in Earth
Kategoria Superiore 2016–17 (Earth)
  Skuadra Qyteti Stadiumi Kapaciteti [2]
01. KS Luftëtari Gjirokastër Stadiumi "Gjirokastra" 8,400
02. KS Korabi Peshkopi Stadiumi "Peshkopi" 6,000
03. Flamurtari Vlorë Vlora Stadiumi "Flamurtari" 8,500
05. Laçi Laçi Stadiumi "Laçi" 5,000
06. FK Kukësi Kukës Stadiumi "Zeqir Ymeri" 5,000
07. Skënderbeu Korçë Korça Stadiumi "Skënderbeu" 12,000
8. FK Partizani Tiranë Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
9. Teuta Durrës Durrës Stadiumi "Niko Dovana" 12,000
10. Tirana Tirana Stadiumi "Selman Stërmasi" 12,500
11. Vllaznia Shkodër Shkodra Stadiumi "Loro Boriçi" 16,000

Stafi dhe sponsorizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Trajneri Kapiteni Prodhuesi i fanellës Sponsori në fanellë
KS Luftëtari Flamuri Mladen Milinković Flamuri Zeus Belino Croissant
KS Korabi Flamuri Ermal Nexhipi Flamuri - -
FK Flamurtari Flamuri Shpëtim Duro Flamuri Franc Veliu Lescon TRK/Atlasjet
FK Kukësi Flamuri Ernest Gjoka Flamuri Artim Šakiri Adidas Kevin Construction
KF Laçi Flamuri Stavri Nica Flamuri Stipe Buljan Adidas
FK Partizani Flamuri Sulejman Starova Flamuri Nderim Nexhipi Legea
KF Skënderbeu Flamuri Ilir Daja Flamuri Bledi Shkëmbi Legea Ama Caffe
KS Teuta Flamuri Gugash Magani Flamuri Bledjan Rizvani Erreà Caffè Pascucci
KF Tirana Flamuri Mirel Josa Flamuri Ervin Bulku Legea
KF Vllaznia Flamuri Armando Cungu Flamuri Ndriçim Shtubina Givova Grand Europa Resort

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Kategorinë Superiore 2016-2017 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

Faza e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko këtu: Kategoria Superiore 2016-2017#Rezultatet.

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e ligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim ose rënie
1 Kukësi (C) 36 20 15 1 51 18 +33 75 Kualifikimi në Liga e Kampionëve raundi i dytë kualifikues
2 Partizani 36 19 15 2 46 17 +29 72[a] Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues
3 Skënderbeu 36 21 9 6 45 22 +23 72[a]
4 Luftëtari 36 11 11 14 37 45 −8 44
5 Teuta 36 10 10 16 27 34 −7 40
6 Laçi 36 10 10 16 23 35 −12 40
7 Vllaznia 36 8 16 12 29 35 −6 40
8 Flamurtari[b] 36 12 10 14 42 34 +8 40
9 Tirana (R) 36 8 15 13 29 32 −3 39 Zbritje në Kategorinë e Parë
Kualifikimi në Liga e Evropës raundi i parë kualifikues[c]
10 Korabi (R) 36 2 7 27 11 68 −57 13 Zbritje në Kategorinë e Parë
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më complete. Burimi: Federata Shqiptare e Futbollit, Soccerway
Rregullat për klasifikimin: 1) Pikë; 2) Pikat kokë më kokë; 3) Diferenca e golit kokë më kokë; 4) Golat e shënuar kokë më kokë; 5) Diferenca e golit; 6) Golat e shënuar; 7) Vizatoni.
(C) ?; (R) ?
Notes:
  1. ^ a b Partizani përpara Skënderbeut në rekord ballë për ballë; Partizani–Skënderbeu 0–0, Skënderbeu–Partizani 1–2, Partizani–Skënderbeu 1–0, Skënderbeu–Partizani 2–2.
  2. ^ Flamurtari iu zbritën gjashtë pikë për mospërmbushje të detyrimeve financiare. [3]
  3. ^ Tirana u kualifikua në Rundi i parë kualifikues i Liga e Evropës duke fituar Kupën e Shqipërisë 2016–17.

Statistikat e sezonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disiplina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [1]
  2. ^ Stadiumet në Shqipëri Arkivuar 24 shtator 2019 tek Wayback Machine - E hapur me 11 shtator 2011
  3. ^ "Vendimi i Komisionit te Disiplines se FSHF" [Discipline Commission Decision]. Albanian Football Association. 10 nëntor 2016. Arkivuar nga origjinali më 24 nëntor 2016. Marrë më 13 nëntor 2016.
  4. ^ Skënderbeu vs Elbasani

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]