Jump to content

Kategoria e Parë 1970-71

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1970-71
Sezoni 1970-71
Fituesi Partizani
Zbritjet Besëlidhja
Apolonia
Golshënuesi
më i mirë
Ilir Përnaska (Dinamo)
‹‹ Kategoria e Parë 1969-70 Kategoria e Parë
1971-72
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1970-71.

Ky ishte Kampionati i 35-të i Shqipërisë. Nisi më 1970 dhe përfundoi më 1971[1].

Klasifikimi dhe rezultatet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 26 16 8 2 48 19 40
2 Vllaznia 26 15 9 2 45 19 39
3 Dinamo 26 12 10 4 37 18 34
4 Labinoti 26 12 9 5 33 23 33
5 Besa 26 10 11 5 36 22 31
6 Skënderbeu 26 10 8 8 25 19 28
7 17 nëntori 26 9 9 8 32 21 27
8 Lokomotiva 26 7 12 7 23 22 26
9 Flamurtari 26 3 14 9 16 24 20
10 Tomori 26 5 10 11 24 36 20
11 Luftëtari 26 6 8 12 21 40 20
12 Traktori 26 4 11 11 15 29 19
13 Besëlidhja 26 3 10 13 15 34 16
14 Apolonia 26 2 7 17 11 55 11

Përbërja e skuadrës fituese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
1. Partizani Tirana
Logo KF Partizani

Safet Berisha, Astrit Ziu, Lin Shllaku, Panajot Pano, Sabah Bizi, Agim Janku, Suvorov Seferi, Pellumb Shaqiri, Gjergji Thaka, Bujar Cani, Dhori Kalluci, Bashkim Muhedini, Sokol Gjeci, Uran Xhafa, Kujtim Dalipi, Sefedin Braho, Vladimir Balluku, Shandro, Fatbardh Keno, Mithat Shehu, Sotir Seferaj, Neptun Bajko. Trajner Loro: Borici.

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.
  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2021. Marrë më 15 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)