Kategoria e Parë 1959

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1959
Sezoni 1959
Fituesi Partizani
Golshënuesi
më i mirë
Stavri Lubonja (Dinamo)
‹‹ Kategoria e Parë 1958 Kategoria e Parë
1960
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1959.

Ky ishte Kampionati i 25-të i Shqipërisë. Nisi më 22 mars, 1959 dhe përfundoi më 6 dhjetor, 1959[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Partizani 14 9 5 0 27 6 23
2 17 nëntori 14 8 3 3 33 20 19
3 Dinamo 14 4 6 4 16 14 14
4 Flamurtari 14 5 4 5 17 15 14
5 Besa 14 6 1 7 20 23 13
6 Elbasani 14 4 3 7 12 17 11
7 Vllaznia 14 3 4 7 13 24 10
8 Skënderbeu 14 3 2 9 13 28 8

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Partizani Tirana
Logo KS Partizani Tirana

Sulejman Maliqati, Fatbardh Deliallisi, Besim Fagu, Mico Papadhopulli, Mico Ndini, Gani Merja, Kolec Kraja, Robet Jashari, Lin Shllaku, Refik Resmja, Tomorr Shehu, Iljaz Dingu, Nexhmedin Caushi, Roza Haxhiu, Simon Deda, Anastas Mitrushi, Pavllo Bukoviku, Nikolle Bespalla, Sotir Seferaj, Z. Kercini, Z. Shehu, Sefedin Braho. Trainer: Rexhep Spahiu.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta