Kategoria e Parë 1933

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1933. Ky ishte Kampionati i 4-të i Shqipërisë.

Sezoni i kaluar: Kategoria e Parë 1932. Sezoni i rradhës: Kategoria e Parë 1934.

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Skënderbeu Korçë 8 5 2 1 18 6 12
2 Bashkimi Shkodran 8 5 0 3 14 9 10
3 SK Tirana 8 3 2 3 14 12 8
4 Teuta Durrës 8 3 2 3 12 10 8
5 SK Kavaja 8 1 0 7 5 26 1
KSK BAS SKT KTD KSB
KS Skënderbeu Korçë 2:1 2:0 0:0 9:1
Bashkimi Shkodran 1:3 1:0 2:1 3:0
SK Tirana 0:0 2:3 2:2 4:1
Teuta Durrës 3:1 1:0 2:3 2:0
SK Kavaja 0:1 0:3 1:3 2:1

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klani Marjani, Kristaq Bimbli, Andrea Cani, Andon Miti, Lefter Petra, Fori Stassa, Nexhat Dishnica, Tomor Ypi, Thoma Vangjeli, Servet Tefik Agaj, Enver Kulla, Vasil Trebicka, Stavri Kondili, Aristotel Samsuri. Trajner: Qemal Omari

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]