Jump to content

Kategoria e Parë 1964-1965

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kategoria e Parë 1964-65)
Kategoria Superiore 1964-65
Sezoni 1964-65
Fituesi 17 nëntori
Zbritjet Ylli i Kuq
Golshënuesi
më i mirë
Robert Jashari (Partizani)
‹‹ Kategoria e Parë 1963-64 Kategoria e Parë
1965-66
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1964-65.

Ky ishte Kampionati i 30-të i Shqipërisë. Nisi më shtator, 1964 dhe përfundoi më 20 qershor, 1965[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 17 nëntori 22 13 5 4 42 20 31
2 Partizani 22 11 8 3 31 15 30
3 Dinamo 22 12 6 4 36 21 30
4 Besa 22 12 5 5 33 21 29
5 Lokomotiva 22 12 4 6 24 14 28
6 Flamurtari 22 6 9 7 27 25 21
7 Traktori 22 5 9 8 27 29 19
8 Vllaznia 22 8 3 11 27 31 19
9 Tomori 22 6 7 9 18 26 19
10 Labinoti 22 6 7 9 20 31 19
11 Skënderbeu 22 4 9 9 16 29 17
12 Ylli i Kuq 22 0 2 20 6 45 2

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. 17 nëntori
Logo KF Tirana

Nuri Bylyku, Rexhep Bathorja, Luigj Bytyci, Skender Halili, Gezim Kasmi, Fatmir Frasheri, Niko Xhacka, Skender Hya, Pavllo Bukoviku, Bahri Ishka, Ali Mema, Bujar Tafaj, Ilir Elini, Gezim Saraci, Osman Mema, Vaso Konomi, Tomorr Gjoka, Aurel Verria. Trajner: Myslym Alla.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2021. Marrë më 15 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)