Jump to content

Robert Jashari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Robert Jashari (2 Shkurt 1938 - 22 Janar 2022) ishte një futbollist dhe trajner shqiptar në pension, i cili ka luajtur për Partizanin e Tiranës dhe Kombëtaren e Shqipërisë. Ai fitoi gjashtë herë Kampionatin Kombëtar midis viteve 1957 dhe 1964 me Partizanin e Tiranës dhe ishte golashënuesi më i mirë në Kampionatin Kombëtar në tre sezone radhazi midis viteve 1962 dhe 1965, me respektivisht 18, 9 dhe 14 gola. Për Partizanin ka shënuar gjithsej 69 gola në ligë

Robert Jashari
Të dhënat vetjake
DatëlindjaShkurt 2, 1938
VendlindjaTirana, Shqipëria
Data e vdekjesJanar 22, 2022
VendvdekjaTirana, Shqipëria
PozicioniGjuajtes

I lindur në Tiranë, Bert Jashari u rrit nga nëna e tij pasi babai i tij vdiq kur ai ishte vetëm 3 vjeç. Nëna e tij u martua përsëri me një italian, i cili më vonë u lejua të largohej nga Shqipëria komuniste për në Itali. Jashari zëvendësoi djalin më të famshëm të futbollit në vend, Loro Boriçin, në linjën sulmuese të Partizanit në vitin 1956 dhe luajti së bashku me të mëdhenjtë e tjerë shqiptarë, Refik Resmja dhe Panajot Pano, në një skuadër gjithëpushtetëse të Partizanit. Në vitin 1968, ai u largua papritmas nga futbolli pasi çuditërisht nuk u emërua në skuadrën kundër Torinos në ndeshjen e dytë të ndeshjes së tyre të Kupës së Fituesve të Kupës Evropiane 1968–69 jashtë vendit në Itali.

Ai bëri debutimin e tij për Shqipërinë në ndeshjen kualifikuese të Lojërave Olimpike të qershorit 1963 kundër Bullgarisë në Tiranë dhe realizoi gjithsej 7 paraqitje, duke shënuar 1 gol. Ndërkombëtar i tij i fundit ishte një ndeshje kualifikuese për Kupën e Botës FIFA në maj të vitit 1965 kundër Irlandës së Veriut. Në këtë pikë të fundit, Jashari shënoi golin e parë të Shqipërisë në një ndeshje konkurruese ndërkombëtare

Robert Jashari u nda nga jeta ne moshen 84 vjecare ne Tirane, Shqiperi.[1]

  1. ^ "Shuhet në moshën 83-vjeçare futbollisti legjend i Partizanit, Robert Jashari - Shqiptarja.com". shqiptarja.com. Marrë më 2022-01-24.