Kategoria e Parë 1973-74

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1973-74
Sezoni 1973-74
Fituesi Vllaznia
Zbritjet Luftëtari
Golshënuesi
më i mirë
Ilir Përnaska (Dinamo)
‹‹ Kategoria e Parë 1972-73 Kategoria e Parë
1974-75
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1973-74.

Ky ishte Kampionati i 38-të i Shqipërisë. Nisi më 16 shtator, 1973 dhe përfundoi më 9 qershor, 1974[1].

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Vllaznia 26 16 5 5 38 18 37
2 Partizani 26 13 9 4 37 16 35
3 Besa 26 8 14 4 21 15 30
4 Dinamo 26 11 6 9 24 19 28
5 Flamurtari 26 9 10 7 24 24 28
6 Shkëndija Tiranë 26 8 10 8 23 23 26
7 Labinoti 26 7 10 9 21 20 24
8 Traktori 26 6 12 8 21 30 24
9 Skënderbeu 26 8 7 11 15 20 23
10 Lokomotiva 26 7 9 10 17 23 23
11 Naftëtari 26 6 10 10 16 24 22
12 Besëlidhja 26 6 10 10 14 23 22
13 17 Nëntori 26 7 7 12 21 28 21
14 Luftëtari 26 5 11 10 13 22 21

Përbërja e skuadrës fituese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1. Vllaznia Shkodër

Paulin Ndoja, Zyhdi Basha, Hajrulla Lekaj, Suat Duraj, Menduh Dedja, Cesk Ndoja, Ramazan Rragami, Sabah Bizi, Esat Rakiqi, Ismet Hoxha, Halil Puka, Rauf Canga, Myzafer Mani, Viktor Plumbini, Medin Zhega, Lek Kocobashi, Millan Vaso, Myzafer Qeraj, Selami Dani. Trajner: Xhevdet Shaqiri.

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Giovanni Armillotta