Kategoria Superiore 2020–21

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 2020-2021
Kategoria Superiore 2020–21
Kategoria Superiore 2020–21
Sezoni 2020-2021
Skuadrat 10 skuadra
Liga e Kampioneve KF Teuta
Ndeshjet 135
‹‹ 2019–20 2021–22 ››

Kategoria Superiore 2020-2021 është sezoni i 82të Zyrtar, ose i 85të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni fillon në Gusht, 2020 dhe mbaron në Maj, 2021. Kategoria Superiore këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

KF Teuta janë kampionët në fuqi. Kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të 2të në historinë e klubit.

Ndryshimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2020-2021 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Vendi i 8të luan një ndeshje të vetme play-out me vendin e dytë të Kategorisë së Parë.

Ndryshimet menaxheriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumet dhe vendet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stafi dhe sponsorizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndeshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Kategorinë Superiore 2020-2021 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 ndeshje). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Faza e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko këtu:

Faza e dytë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko këtu:

Rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela e ligës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim ose rënie
1 Teuta (C) 36 17 15 4 42 16 +26 66 Kualifikimi në Liga e Kampionëve raundi i parë kualifikues
2 Vllaznia 36 19 9 8 44 22 +22 66 Kualifikimi në Liga e Konferencave raundi i parë kualifikues[a]
3 Partizani 36 17 14 5 53 23 +30 65
4 Laçi 36 16 13 7 41 26 +15 61
5 Tirana 36 15 13 8 41 26 +15 58
6 Kukësi 36 13 6 17 47 48 −1 45
7 Skënderbeu 36 9 10 17 34 55 −21 37
8 Kastrioti (O) 36 8 11 17 26 44 −18 35 Kualifikimi për në play off-in e rënies
9 Bylis (R) 36 7 10 19 28 51 −23 31 Zbritje në Kategorinë e Parë
10 Apolonia (R) 36 4 9 23 22 67 −45 21
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më complete. Burimi: Soccerway
Rregullat për klasifikimin: 1) Pikë; 2) Pikat kokë më kokë; 3) Diferenca e golit kokë më kokë; 4) Golat e shënuar kokë më kokë; 5) Diferenca e golit; 6) Golat e shënuar; 7) Vizatoni.
(C) ?; (O) Fituesi i play-off-it; (R) ?
Notes:
  1. ^ Vllaznia, fituesja e Kupës së Shqipërisë 2020–21, tashmë është kualifikuar në kompeticionet europiane në bazë të pozicionit të ligës. Prandaj, vendi i Liga e Konferencave, i dhënë fituesve të Kupës së Shqipërisë, transferohet te skuadra e vendit të katërt.

Statistikat e sezonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]