Kategoria e Parë 1931

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1931. Ky ishte Kampionati i 2-të i Shqipërisë.

Sezoni i kaluar: Kategoria e Parë 1930. Sezoni i rradhës: Kategoria e Parë 1932.

Klasifikimi dhe rezultatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kategoria e Parë 1931 is located in ShqipëriaLua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.Lua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.Lua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.Lua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.Lua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.Lua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.Lua error te Moduli:Location_map te rreshti 422: No value was provided for longitude.
Skuadrat pjesëmarëse në Kategorinë e Parë 1931 (e kuqe=Grupi A, e zezë=Grupi B)

Grupi A[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi A përbëhej nga 3 skuadra, Sportklub Tirana kampionët e vitit të kaluar që duhet të mbronin titullin, Bashkimi Shkodran dhe Sportklub Vlora. Sportklub Tirana arriti që në 4 ndeshje të zërë vendin e parë me 5 pikë duke fituar të drejtën të marrë pjesë në finale. Sportklub Vlora u rendit e fundit si edhe vitin e kaluar pa mundur të fitojë asnjë ndeshje duke u detyruar të bjerë në Kategorinë e Dytë së bashku me SK Muzakën e Grupit B.

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Sportklub Tiranë 4 2 1 1 6 2 5
2 Bashkimi Shkodran 2 1 1 4 3 5
3 Sportklub Vlorë 1 0 3 4 9 2
TIR BAS SKV
SK Tirana 0:1 4:1
Bashkimi Shkodran 0:0 1:2
Sportklub Vlorë 0:2 1:2
Grupi B[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi B u formua nga 4 skuadra, Teuta Durrës, nënkampionët e vitit të kaluar Skënderbeu Korçë, Urani Elbasan dhe të porsaardhurit SK Muzaka. Teuta u quajt edhe skuadra e pamposhtur pasi nuk regjistroi asnjë humbje në 6 ndeshje. Teuta u rendit e para me 11 pikë ndjekur nga Skënderbeu dhe Urani Elbasan me 6 pikë. Ndeshja e ditës së katërt mes Teutës dhe Skënderbeut u ndërpe prej miqve të cilët u larguan nga stadiumi pas një penalltie të dyshimtë të akorduar për vendasit. Ndeshja përfundoi 2-0 në favor të vendasve. SK Muzaka që nuk mundi të fitojë asnjë ndeshje ra në Kategorinë e Dytë së bashku me Sportklub Vlora e Grupit A.

Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 Teuta Durrës 6 5 1 0 15 2 11
2 Skënderbeu Korçë 6 2 2 2 13 7 6
3 Urani Elbasan 6 3 0 3 9 10 6
4 SK Muzaka 6 0 1 5 2 20 1
TDU SBK KFE SKM
KS Teuta Durrës 2:0 4:0 3:0
Skënderbeu Korçë 2:2 0:2 7:0
Urani Elbasan 0:2 0:3 1:0
SK Muzaka 0:2 1:1 1:6

Finalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

28 qershor 1931 SK Tirana - KS Teuta Durrës 1:1 (0:0) 1:0 Mark Gurashi, 1:1 Niko Dovana Tirana
5 korrik 1931 KS Teuta Durrës - SK Tirana 0:3 Golashënuesit nuk dihen Durrës

Skuadra kampion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja e skuadrës fituese SK Tirana

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Albania.svg Abdullah Shehri
Flag of Albania.svg Bexhet Jolldashi
Flag of Albania.svg Muhamet Agolli
Flag of Albania.svg Vasil Kajani
Flag of Albania.svg Rifat Jolldashij
Flag of Albania.svg Hyse Kusi
Flag of Albania.svg Adem Karapici
Flag of Albania.svg Hasan Maluci
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
Flag of Albania.svg Halim Begeja
Flag of Albania.svg Sm Selman Stermasi Captain sports.svg
Flag of Albania.svg Sm Emil Hajnali
Flag of Albania.svg Isuf Dashi
Flag of Albania.svg Haki Korca
Flag of Albania.svg Hajri Jegeni
Flag of Albania.svg Gjon Sabati
Trainer: Selman Stermasi

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]