Jump to content

Kategoria e Parë 1995-96

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 1995-96
Sezoni 1995-96
Fituesi KF Tirana
Zbritjet KS Kastrioti
KS Besëlidhja
Golshënuesi
më i mirë
Altin Cuko (KF Laçi)
Golat 21
‹‹ Kategoria e Parë 1994-95 Kategoria e Parë
1996-97
 ››

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1995-96.

Ky ishte Kampionati i 60-të i Shqipërisë. Nisi më 2 shtator, 1995 dhe përfundoi më 8 maj, 1996[1].

Klasifikimi dhe rezultatet*

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rendi Skuadra N F B H G.SH G.P Pikë
1 KF Tirana 34 19 10 5 52 22 55
2 KS Teuta 34 20 10 4 50 22 54
3 KF Partizani 34 16 9 9 43 24 46
4 FK Flamurtari 34 17 6 11 42 35 45
5 Olimpik 34 15 8 11 42 30 41
6 KF Apolonia 34 12 9 13 46 44 37
7 KS Besa 34 12 9 13 29 31 35
8 KF Sopoti 34 11 9 14 35 47 34
9 KS Shkumbini 34 12 9 13 43 40 33
10 KS Vllaznia 34 9 13 12 30 36 32
11 KF Albpetrol 34 12 7 15 30 48 32
12 KF Laçi 34 13 4 17 49 53 31
13 KS Elbasani 34 10 10 14 35 41 31
14 KF Tomori 34 11 9 14 34 40 31
15 Shqiponja 34 13 6 17 34 41 31
16 KF Skënderbeu 34 13 3 18 35 49 31
17 KS Kastrioti 34 11 6 17 30 40 30
18 KS Besëlidhja 34 9 9 16 24 40 27
  • Cdo fitore në ndeshjet jashtë shoqërohet me 1 pikë bonus. Ekipet që e arritën këtë janë:

KF Tirana 7+, KS Teuta 4+, KF Partizani 5+, FK Flamurtari 5+, Olimpik 3+, KF Apolonia 4+, KS Besa 2+, KF Sopoti 3+, KS Vllaznia 1+, KF Albpetrol 1+, KF Laçi 1+, KS Elbasani 1+, Shqiponja 3+, KF Skënderbeu 2+ dhe KS Kastrioti 2+

Përbërja e skuadrës fituese

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
1. KF Tirana
Logo KF Tirana

Auron Miloti, Nordik Ruhi, Saimir Malko, Alpin Gallo, Arben Minga, Krenar Alimehmeti, Ardian Mema, Artan Kukli, Blendi Nallbani, Eriton Kasmi, Florian Riza, Sokol Bulku, Eldorado Merkoci, Nevil Dede, Edmond Sula, Endi Hyka, Nikolin Coclli, Alban Bushi, Elvin Cassli, Indrit Fortuzi, Devis Ismaili, Agustin Kola, Skender Mergjyshi, Lulian Mulleti, Taulant Stermasi. Trajner: Sulejman Mema.

  • Giovanni Armillotta: Almanaku i kategorisë së dytë (1930/2008-09) dhe i futbollit shqiptar. ARACNE EDITRICE S.r.l., Tirana 2009.
  • Besnik Dizdari: Historia e Kampionateve të Shqipërise – Libri i parë: Vitet '30. Albin, Tirana 1999, ISBN 99927-32-25-3.
  1. ^ "Giovanni Armillotta". Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2018. Marrë më 18 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)