Jump to content

Kategoria Superiore 2021–22

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kategoria Superiore 2021-2022
Kategoria Superiore 2021–22
Kategoria Superiore 2021–22
Sezoni 2021-2022
Skuadrat 10 skuadra
Liga e Kampioneve KF Tirana
Ndeshjet 180
‹‹ 2020–21 2022–23 ››

Kategoria Superiore 2021-2022 është sezoni i 83të Zyrtar, ose i 86të i Kategorisë Superiore të futbollit në Shqipëri. (përfshirë dhe 3 kampionatet ende të pa njohura zyrtarisht të kohës së Luftës)[1]. Sezoni filloi në Gusht, 2021 dhe mbaron në Maj, 2022. Kategoria Superiore edhe këtë sezon ka 10 skuadra pjesëmarrëse të cilat luajnë në katër faza.

KF Tirana janë kampionët në fuqi. Kjo skuadër fitoi kampionatin për herë të 26të në historinë e klubit.

Ashtu si dy sezonet e fundit, sezoni 2021-2022 i Kategorisë Superiore është me 10 skuadra ndërsa luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 javë në total).

Dy skuadrat që në përfundim të sezonit renditen në vendet 9 dhe 10 zbresin direkt nga Kategoria Superiore. Vendi i 8të luan një ndeshje të vetme play-out me vendin e dytë të Kategorisë së Parë.

Ndryshimet menaxheriale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumet dhe vendet

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stafi dhe sponsorizimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Kategorinë Superiore 2021-2022 luhet në katër faza, me sistem dyfish vajtje-ardhje (36 javë). Faza e parë dhe e dytë shfaqen bashkë më poshtë.

Shiko këtu:
Shiko këtu:
Pos Skuadra NL F B H GP GK GN P Kualifikim ose rënie
1 Tirana (X) 29 20 6 3 55 17 +38 66 Qualification for the Champions League first qualifying round
2 Laçi 29 14 8 7 39 25 +14 50 Qualification for the Europa Conference League first qualifying round
3 Kukësi 29 12 9 8 41 33 +8 45
4 Partizani 29 10 12 7 37 23 +14 42
5 Vllaznia 29 9 14 6 37 32 +5 41
6 Kastrioti 29 11 4 14 25 39 −14 37
7 Teuta 29 8 9 12 27 40 −13 33
8 Egnatia 29 7 10 12 25 37 −12 31 Qualification for the relegation play-off
9 KS Dinamo 29 5 8 16 15 37 −22 23 Relegation to the 2022–23 Kategoria e Parë
10 Skënderbeu 29 3 12 14 19 37 −18 21
Përditësuar në lojën/rat e luajtur/a më 17 April 2022. Burimi: Albanian Football Federation, Soccerway
Rregullat për klasifikimin: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference; 6) Goals scored; 7) Draw.
(X) Assured of at least Europa Conference League, but may still qualify for Champions League


Statistikat e sezonit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]