Jump to content

Kategoria Superiore 1939

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Statistika të Kategorisë së Parë në sezonin 1939. Ky eveniment nuk është njohur ende zyrtarisht nga FSHF.

Sezoni i kaluar: Kategoria e Parë 1937. Sezoni i rradhës: Kategoria e Parë 1940.

Kategoria e Parë 1939 është sezoni i 8të i kompeticionit kryesor të futbollit në Shqipëri. Nisi më 1 korrik, 1939 dhe përfundoi më 30 shtator, 1939. Tetë skuadra u ndanë në dy grupe me nga 4 skuadra secila, duke luajtur nga dy ndeshje me njëra tjetrën në grup eliminimi. Grupi A kishte këto skuadra: SK Tirana, Rinia Korcare, Bashkimi Elbasanas dhe Dragoj Pogradeci. Grupi B kishte këto skuadra: Vllaznija, Teuta Durrës, Besa Kavajë dhe Ismail Qemali.

KF Tirana e fitoi këtë kampionat.[1][2]

Në këtë tur hynë të gjitha skuadrat ndarë në dy grupe.

Grupi A:

Grupi B:

Në këtë tur hynë katër fituesit e turit të mëparshëm.

Në këtë tur hynë dy fituesit e turit të mëparshëm.

SK Tirana 6-5 Vllaznija

  • Përbërjet e skuadrave, golat dhe arbitrat:

SK Tirana: Gurashi I; Maluçi, Janku ; Myzeqari, F.Hoxha, Karapici; Kryeziu, Lisi, Korça, Lushta, Plluska.

Vllaznija: Jubani; Hila, Pali; Alibali, Vasija, Koxhja; Shkjezi, L.Hoxha, Boriçi, Radovani, Gjinali.

Golat: Plluska 6', Lisi 13', Kryeziu 32', Kryeziu 40', Vasija 43', L.Hoxha, Lushta, Korça 60’, Boriçi 76', Boriçi 79', Boriçi 80'

Arbitër: Sinnico.

  1. ^ "Besnik Dizdari". Arkivuar nga origjinali më 22 shtator 2013. Marrë më 5 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Letër drejtuar Z.Mero Baze". Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2012. Marrë më 5 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)